eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości

2007-01-29 13:09

Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości: jakie przepisy podatkowe?


Mieszkanie otrzymane w spadku lub darowiźnie od najbliższych wolne od podatku

Od 2007 roku istotne zmiany dotyczące nieruchomości zostały również wprowadzone w podatku od spadków i darowizn. Zgodnie bowiem z art. 4a tej ustawy zwalnia się z podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochę. Aby jednak zwolnienie takie uzyskać należy powiadomić właściwy urząd skarbowy o nabywanym w drodze spadku lub darowizny majątku na specjalnym formularzu SD-Z1 w terminie miesiąca od dokonania czynności. Do jego złożenia zobowiązany jest otrzymujący spadek lub darowiznę.

Zawiadomienia takiego nie trzeba natomiast składać w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich występuje, gdy przekazanie majątku nastąpi na podstawie aktu notarialnego. Druga natomiast, gdy wartość nabytego majątku nie przekracza 9 637 zł. Kwota ta jest obliczana oddzielnie dla każdego z darczyńców, ale równocześnie dla każdego z nich wszystkie darowizny dokonane w okresie pięciu kolejnych lat są sumowane. Przepisy te mają zastosowania również do nieruchomości i praw majątkowych. Pamiętać jednak należy iż stosować je można tylko do umów podpisanych po 01 stycznia 2007 roku.

Podatnicy którzy otrzymają w spadku lub darowiźnie taką nieruchomość i postanawiają ją sprzedać powinni jednocześnie pamiętać, że muszą się w niej zameldować na pobyt stały nie krótszy niż 12 miesięcy, jeśli chcą uniknąć zapłacenia podatku dochodowego od jej zbycia. W przeciwnym razie będą oni musieli zapłacić 19% podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Dochód taki ustalą odejmując od przychodu ze sprzedaży jedynie udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości, poczynione w czasie jej posiadania. Jeżeli natomiast przy otrzymaniu spadku lub darowizny podatnicy musieli zapłacić podatek od spadków i darowizn – od przychodu ze zbycia odejmą również wysokość tego podatku.

Nie jest ważna liczba mieszkań

Nowe przepisy w zakresie ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości nic nie mówią o ilości posiadanych mieszkań lub budynków. Oznacza to, iż jedynym warunkiem koniecznym do zwolnienia z podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości jest zameldowanie się w niej na pobyt stały przez okres co najmniej 12 miesięcy, przy czym podatnik może posiadać na własność bądź być współwłaścicielem ich większej liczby. Pamiętać jednak należy o konieczności złożenia stosownego oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z tego podatku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: