Zwrot akcyzy za samochód
2007-01-25 13:37
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 18 stycznia 2007 roku w sprawie C 313/05 uznał, iż obowiązujące w Polsce przepisy prawne zakresie akcyzy na samochody dyskryminują tych, którzy sprowadzają samochody używane starsze niż 2 lata. Już dziś polscy podatnicy mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego od sprowadzonych samochodów. Pamiętajmy jednak iż odzyskać będzie można jedynie tą część podatku, która przekracza rezydualny podatek zawarty w cenie krajowego, podobnego używanego samochodu.
Przeczytaj także: Akcyza samochodowa: podpisana ustawa o zwrocie
Oznacza to, iż osoby ubiegające się o zwrot akcyzy będą musiały sprawdzać, jaka była wartość samochodu w Polsce w momencie jego sprowadzenia i od takiej wartości obliczyć należną akcyzę. Zwrotowi będzie podlegać tylko ta część zapłaconej akcyzy, która przewyższa tę wyliczoną od wartości rynkowej auta w momencie jego sprowadzenia. Osoby, które zaniżyły w dokumentach wartość sprowadzanych samochodów zatem nie będą mogły liczyć na zwrot tego podatku. Przypomnijmy że obecnie stawki akcyzy na samochody nowe i używane uzależnione są od pojemności skokowej silnika i wynoszą odpowiednio: 3,1% dla samochodów o pojemności skokowej silnika do 2000 cm3 i 13,6% dla samochodów, których pojemność skokowa silnika jest większa. Natomiast przed 1 grudnia 2006 roku uzależnione były od pojemności skokowej silnika oraz wieku samochodu i wynosiły nawet 65%:O zwrot trzeba wystąpić
Mimo, iż podatnikom przysługuje zwrot nadpłaconej akcyzy – nie nastąpi on z urzędu. Każdy, kto będzie chciał ją odzyskać musi zwrócić się do właściwego naczelnika urzędu celnego w tej sprawie w formie pisemnej. Wartości rynkowej pojazdu w momencie jego sprowadzenia nie można też wyssać z palca. W tym celu trzeba się posłużyć rzetelnymi wartościami – np. danymi z eurotaksu. Pamiętać również należy, iż wartość takiego samochodu pomniejsza się o dokonane remonty i naprawy a powiększa o dodatkowe wyposażenie. Aby tego jednak dokonać, potrzebne są odpowiednie dokumenty, które uwiarygodnią te sytuacje (np. faktury VAT za części i remonty).
Jak powinien wyglądać wniosek?
Jak każde pismo kierowane do organu podatkowego, wniosek taki musi zawierać pewne elementy i odpowiedni układ. W prawym górnym rogu należy podać miejscowość i datę pisma, z lewej strony nadawcę. Poniżej na środku do kogo pismo adresujemy, po czym powinna zostać przedstawiona treść żądania. Na końcu należy pismo podpisać.
W treści wniosku o stwierdzenie nadpłaty należy określić wysokość nadpłaty o jaką występujemy. Dodatkowo w uzasadnieniu należy dokonać wyliczenia podatku należnego, wysokości podatku faktycznie wpłaconego, przedstawić dowody z których wynikają te wyliczenia. Wniosek taki powinien również zawierać podstawę prawną ubiegana się o zwrot nadpłaty. W tym przypadku zasadne jest powołanie się na przepisy Ordynacji podatkowej – art. 75 § 2 i 3, które dają podatnikowi prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z dnia 18 stycznia 2007 roku w sprawie C 313/05 oraz art. 90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), którego brzmienie jest następujące: „Żadne Państwo Członkowskie nie nakłada bezpośrednio lub pośrednio na produkty innych Państw Członkowskich podatków wewnętrznych jakiegokolwiek rodzaju wyższych od tych, które nakłada bezpośrednio lub pośrednio na podobne produkty krajowe. Ponadto żadne Państwo Członkowskie nie nakłada na produkty innych Państw Członkowskich podatków wewnętrznych, które pośrednio chronią inne produkty.”
Kiedy otrzymamy zwrot?
Przepisy odnośnie zwrotu nadpłaconego podatku zostały zawarte w artykule 77 § 1 pkt 6 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim nadpłata podlega zwrotowi w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Termin ten w uzasadnionych przypadkach może zostać wydłużony. Pamiętać również należy, iż w sytuacji, gdy organ podatkowy nie dokona na czas przysługującego podatnikowi zwrotu – będzie on musiał dodatkowo wypłacić również odsetki za zwłokę, które liczy się od dnia złożenia wniosku do momentu przekazania nadpłaty.
Przeczytaj także:
Zwrot akcyzy na samochody: Rząd przyjął projekt
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zwrot akcyzy za samochód, akcyza na samochody, zwrot zapłaconej akcyzy, podatek od samochodów