eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatki 2007: jakie zmiany dla firm

Podatki 2007: jakie zmiany dla firm

2007-01-04 13:33

Przeczytaj także: Podatki 2007: progi i zmiany


Podatnicy mogą dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji. Istnieje również możliwość dokonywania odpisów w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. W ten sposób mogą być amortyzowane zarówno nowe, jaki używane środki trwałe.

Dotychczas wydatki np. na maszyny i urządzenia trzeba było rozliczać stopniowo. W praktyce trwało to więc kilka lat. Rząd wprowadził preferencje, aby zachęcić małe firmy do większej aktywności. Liczy np. na to, że zaczną inwestować. Zmiany ułatwią także prowadzenie księgowości.

Reklama kosztem, reprezentacja nie

Od 2007 roku wydatki na reklamę zaliczane będą do kosztów w pełnej wysokości, z kolei wydatki reprezentacyjne nie będą mogły być już zaliczone jako koszt podatkowy.

Obecnie do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć wydatków na reprezentację i reklamę przekraczających 0,25 procent przychodów firmy. Wyjątek stanowi jedynie reklama prowadzona w środkach masowego przekazu lub publicznie, która umożliwia zaliczenie w całości poniesionych na nią wydatków do kosztów uzyskania przychodów firmy.

Sytuacja zmieni się diametralnie od nowego roku. W myśl nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych (zarówno od osób fizycznych jak i prawnych), za koszty uzyskania przychodu nie będzie można uznać kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, także alkoholowych.

W nowelizacji zrezygnowano z dotychczasowego rozróżnienia reklamy publicznej i niepublicznej. Zlikwidowano też limit 0,25 proc. przychodów wydatków na reklamę niepubliczną. W wyniku zmian wydatki na reklamę zaliczane będą do kosztów podatkowych w pełnej wysokości, bez względu na charakter reklamy.

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: