Podatki 2007: jakie zmiany dla firm
2007-01-04 13:33
Przeczytaj także: Podatki 2007: progi i zmiany
Zdaniem krytyków tej regulacji, stosowanie tego przepisu może prowadzić do sytuacji, w których minister finansów będzie zezwalał na ujawnianie informacji strategicznych z punktu widzenia podatnika, na przykład tajemnicy handlowej. Eksperci zwracają uwagę na to, że nowy przepis chroni interesy fiskusa, a nie podatnika.
Korzystniejsza amortyzacja
Od początku roku 2007 zlikwidowana została możliwość dokonywania w pierwszym roku podatkowym odpisów amortyzacyjnych od fabrycznie nowych środków trwałych w wysokości 30 proc. ich wartości początkowej. W zamian wprowadzono możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Właściciele firm, dokonujący poważniejszych inwestycji, od przyszłego roku wydatki takie będą mogli rozliczyć na korzystniejszych zasadach i zapłacić niższy podatek. Jednorazowa amortyzacja została zarezerwowany jedynie dla małych podatników (o dochodach nieprzekraczających 800 tys. euro) oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. W przypadku nowych podatników prawo do skorzystania z jednorazowej amortyzacji przysługuje tylko w roku, w którym nastąpiło rozpoczęcie działalności.
Mały podatnik, to taki podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego podatku VAT, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 800.000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro na złote dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą jest w tym przypadku taki podatnik, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadził działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej oraz działalności takiej nie prowadził małżonek tego podatnika, o ile między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa
Łączna kwota odpisów dokonana tą metodą nie może przekroczyć w roku podatkowym równowartości 50 tysięcy euro, a przy określaniu limitu nie uwzględnia się odpisów od nieprzekraczającej 3.500 zł wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych.
Nie wszystkie środki trwałe będą jednorazowo amortyzowane. Możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych ograniczona została do środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych (specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty, urządzenia techniczne, środki transportu). Z preferencyjnych zasad amortyzacji wyłączone zostały samochody osobowe.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl