Podatki 2007: jakie zmiany dla firm
2007-01-04 13:33
Przeczytaj także: Podatki 2007: progi i zmiany
Nowa definicja działalności gospodarczejOd 1 stycznia 2007 r. zmieni się definicja pozarolniczej działalności gospodarczej. Zmianę definicji należy traktować jako próbę ograniczenia samozatrudnienia, a w konsekwencji możliwości korzystania z liniowej, 19-proc. stawki podatkowej.
Nie będzie się uznawać za działalność gospodarczą czynności, jeżeli spełnione są trzy warunki:
- odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
- są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
- wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Podobne zmiany przewiduje także projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.
Aby wykluczyć określone działania z zakresu działalności gospodarczej dla celów podatkowych, wszystkie trzy warunki powinny być spełnione łącznie. Zmiany nie muszą obawiać się przedsiębiorcy, którzy wykażą, że co najmniej jeden warunek nie jest spełniony.
Zasady ogólne: zrewaloryzowane progi
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje waloryzację od 2007 roku progów podatkowych. Są to zmiany korzystne dla podatników.
Dla stawek podatku w wysokości 30 i 40 procent, progi wyniosą odpowiednio 43.405,00zł, drugi 85.528,00zł.
Zdefiniowany samochód osobowy
Od 1 stycznia 2007 r. zacznie obowiązywać jednolita definicja samochodu osobowego w przepisach VAT i ustawach o podatku dochodowym.
Obecnie ta definicja jest w ustawie o VAT. W 2007 r. zacznie obowiązywać w dwóch ustawach - również o podatku dochodowym. Definicja będzie miała znaczenie w zakresie kosztów oraz amortyzacji.
W 2006 r. obowiązywała kompromisowa, dość złożona definicja samochodu osobowego. Podstawowym kryterium tej definicji była masa całkowita nieprzekraczająca 3,5 tony. Jednocześnie ustawa o VAT wymienia sytuacje, kiedy pojazdy spełniające warunki określone w tej definicji nie są przez urzędy skarbowe uważane za samochody osobowe. Takimi samochodami mogą być np. vany oraz pick-upy.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl