Naprawa samochodu firmowego a odliczenie VAT
2006-12-30 01:11
Przeczytaj także: Korekta VAT naliczanego przy sprzedaży samochodu firmowego. Kiedy stosować i jak obliczyć?
Należy pamiętać, że podatnik VAT może odliczyć VAT naliczony mu przy nabyciu towarów lub usług, które wykorzystuje (lub zamierza wykorzystać) do wykonywania czynności opodatkowanych na terenie kraju (a także niektórych czynności opodatkowanych za granicą) .Nabyta przez firmę, której samochód uległ kolizji, usługa naprawy, jest usługą remontową, związaną z czynnościami opodatkowanymi (o ile oczywiście firma ta takie czynności wykonuje). Oznacza to, że zasadniczo od wydatku tego przysługuje jej odliczenie VAT. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniu w odliczaniu VAT, które wynika z art. 88 ust. 1 pkt 2 uptu. W myśl tego przepisu nie można odliczyć VAT od wydatków, których nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Odrębną kwestią pozostaje zgodność tego ograniczenia z VI Dyrektywą VAT, która, moim zdaniem, nie pozwala na tak daleko idące ograniczenia tego podstawowego prawa (a nie przywileju – jak sądzą niektóre organy skarbowe) podatnika VAT.
Pamiętaj, że zarówno updop (art. 16 ust. 1 pkt 50), jak i updof (art. 23 ust. 1 pkt 48) warunkują zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z remontem powypadkowym od zawarcia przez firmę umowy dobrowolnego ubezpieczenia (autocasco). Zgodnie z tymi przepisami nie stanowią kosztu uzyskania przychodów straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz koszty ich remontów powypadkowych – jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym autocasco.
Oznacza to, że jeśli ponoszone przez firmę wydatki na naprawę firmowego samochodu biorącego udział w kolizji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu z uwagi na brak ubezpieczenia autocasco – to VAT naliczony przy zakupie usługi remontowej nie podlega odliczeniu. Jeżeli natomiast wydatek ten może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów – to wtedy można odliczyć VAT.
Jeśli więc Twoja firma posiada firmowy samochód, to pamiętaj, że posiadanie dobrowolnego ubezpieczenia autocasco jest warunkiem niezbędnym do tego, abyś nie wdając się w spór z fiskusem (w zakresie niezgodności tego ograniczenia z VI Dyrektywą), mógł bezpiecznie odliczyć VAT od naprawy powypadkowej.
Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.
oprac. : VAT w praktyce