Nowe zasady opodatkowania pożyczek
2006-12-28 11:21
Przeczytaj także: Pożyczka: umowa z 2006 r. a wypłata w 2007 r.
Pożyczka dla spółkiUstawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadza własną definicję zmiany umowy spółki. Warto pamiętać, że w przypadku spółek osobowych pod pojęciem zmiany umowy należy rozumieć:
- wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego,
- pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza,
- dopłaty,
- oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.
Natomiast w przypadku spółek kapitałowych zmianą - do końca 2006 r. - było:
- wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego,
- wniesienie dopłat.
Pożyczki udzielane spółce kapitałowej przez jej wspólnika obecnie są traktowane tak samo jak wszystkie inne pożyczki, co daje możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego, obejmującego umowy pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.
Od 2007 r. udzielenie pożyczki spółce kapitałowej przez jej wspólnika mieści się w pojęciu „zmiany umowy spółki kapitałowej”. Zrezygnowano jednocześnie ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych dla tych pożyczek.
Zmieniła się także inna zasada dotycząca pożyczek „wspólniczych”. W przypadku, gdy wniesione do spółki dopłaty zostawały przez wspólników przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego obecnie kwoty tych dopłat –(opodatkowanych wcześniej, tj. w chwili wniesienia do spółki – można odjąć od podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co oznacza, że w przypadku konwersji podstawa wynosi 0 zł. Zasada ta nie obejmuje pożyczek, które wolą wspólników zostawały w spółce w postaci kapitału zakładowego.
Od 1 stycznia 2007 r. od podstawy opodatkowania można odjąć także kwoty pożyczek udzielonych spółce kapitałowej przez wspólnika (akcjonariusza), które:
- były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a następnie
- zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego.
Płaci tylko pożyczkobiorca
Zmianie ulegnie także dotychczasowa zasada solidarnej odpowiedzialności stron umowy za podatek od czynności cywilnoprawnych. Od 1 stycznia 2007 r. podatnikiem jest jedynie biorący pożyczkę.
oprac. : Poradnik Podatnika