Paczki i bony dla pracowników a podatki i składki
2006-12-22 13:26
Przeczytaj także: Firmowa wigilia w koszty uzyskania przychodu i bez podatku pracownika
Finansowanie ze środków ZFŚS
Przychody pracowników z tytułu otrzymania paczek, które zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, w niektórych przypadkach są zwolnione z podatku dochodowego. Wolna od podatku dochodowego jest bowiem wartość rzeczowych świadczeń (np. paczek) otrzymywanych przez pracownika (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof), jeżeli:
- zostały one sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych,
- ich wysokość w roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 380 zł.
Uwaga!
W myśl przepisów updof rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Przychody uzyskane z tego tytułu przez pracowników nie są zwolnione z podatku, nawet gdy bony zostały sfinansowane z ZFŚS.
Wydanie paczek lub bonów sfinansowanych ze środków ZFŚS nie będzie stanowiło kosztu uzyskania przychodu dla pracodawcy (art. 23 ust. 1 pkt 42 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 45 updop). W myśl tych przepisów nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o ZFŚS.
Finansowanie ze środków pracodawcy
Jeżeli przekazane pracownikom paczki czy bony zostały sfinansowane ze środków pracodawcy, przepisy nie przewidują zwolnienia podatkowego takiego przychodu pracownika. Zwolnione z podatku są bowiem jedynie świadczenia rzeczowe oraz bony wydane pracownikom na podstawie przepisów o bhp (art. 21 ust. 1 pkt 11–11b updof).
Oznacza to, że wartość otrzymanych przez pracownika paczek lub bonów należy doliczyć do jego przychodów z tytułu wynagrodzenia o pracę i opodatkować. Wysokość przychodu z tytułu otrzymania bonów lub paczki (towarów znajdujących się w paczce) ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 11 updof.
Jeżeli pracodawca z własnych środków sfinansował bony oraz paczki, może zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Jednak pod warunkiem że paczki lub bony są wydawane pracownikom bez względu na ich sytuację rodzinną i materialną (czyli nie stosuje się kryterium socjalnego).
oprac. : Płace w firmie