VAT a sprzedaż wysyłkowa
2006-12-10 14:51
Przeczytaj także: Niemiecki sprzeciw wobec wyłudzeń VAT
Jeśli dodamy do tego często zamieniające się przepisy podatkowe, to nasza sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. A przecież każdy – nawet najmniejszy nasz błąd niesie za sobą poważne konsekwencje.Dlatego też w tym artykule chcę Ci wskazać sytuację, która – choć z pozoru mało istotna – może być dla Ciebie bardzo kosztowna. Chodzi mi mianowicie o najnowszą zmianę w VAT. Musisz wiedzieć, że 1 lipca 2006 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze do VI Dyrektywy VAT, które powinniśmy stosować, rozliczając VAT. Zostało ono wprowadzone (choć nie w całości) także do polskiego porządku prawnego w ustawie nowelizującej uptu, która weszła w życie 10 sierpnia tego roku (Dz.U. nr 143, poz. 1029). I choć jest to niewielka nowelizacja (niemająca nic wspólnego z reformą systemu podatkowego), to jednak wprowadza ona ważne zmiany.
Jedna z nich dotyczy wszystkich tych, którzy dokonują niektórych transakcji wewnątrzwspólnotowych – a mianowicie sprzedaży wysyłkowej.
Zauważ, że jeśli do czasu wejścia w życie tej zmiany Twoja firma wysyłała znaczne ilości towaru do krajów Wspólnoty, np. do Anglii czy Holandii – to miałeś obowiązek zarejestrować się i płacić VAT w kraju, do którego wysyłałeś swoje towary dopiero od transakcji następnej po tej, którą przekroczyłeś określony w tych krajach limit obrotów.
Jednak od 1 lipca 2006 r. miejsce opodatkowania Twojej sprzedaży wysyłkowej zmienia się już począwszy od tej wysyłki w trakcie, której przekroczysz ten limit.
Przykład
Załóżmy, że Twoja firma dokonuje sprzedaży wysyłkowej na Litwę. W 2006 r. dokonałeś czterech dostaw towarów, których wartość wynosiła kolejno: 15.600, 10.000, 11.500 i 12.000 euro – łącznie na kwotę 49.100 euro.Limit sprzedaży wysyłkowej obowiązujący na Litwie wynosi 36.207 euro. W związku z tym dwie pierwsze dostawy powinieneś opodatkować w Polsce, natomiast trzecia transakcja o wartości 11.500 euro podlega opodatkowaniu na Litwie, ponieważ tą właśnie dostawą przekroczyłeś limit sprzedaży obowiązujący na Litwie.
Zwróć uwagę, że choć wprowadzona zmiana jest niewielka, to jednak może ona mieć dla Ciebie poważne skutki finansowe. Pamiętaj, że jeśli podczas kontroli w Twojej firmie fiskus dopatrzy się tego z pozoru niewielkiego uchybienia, Twoja firma będzie musiała zapłacić VAT i należne odsetki.
Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.
oprac. : VAT w praktyce