Wynik z działalności operacyjnej firmy
2006-11-13 13:18
Przeczytaj także: Rachunek zysków i strat
W szczególności masz obowiązek:- rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego (art. 4 ust. 1 uor);
- jednakowego w kolejnych latach obrotowych ustalania wyniku finansowego, który zapewnia porównywalność informacji (art. 5 ust. 1 i 2 uor);
- stosowania zasady memoriału, zgodnie z którą w księgach rachunkowych ujmujesz wszystkie osiągnięte, przypadające na rzecz Twojej firmy przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty;
-
stosowania zasady ostrożności, w myśl której w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, musisz uwzględnić (art. 7 ust. 1 pkt 1–5 oraz ust. 2 uor):
- zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów, w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych,
- wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne,
- wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne,
- rezerwy na znane Ci ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń.
Wszystkie te zdarzenia powinieneś uwzględnić także wtedy, gdy zostaną one ujawnione pomiędzy dniem bilansowym a dniem, w którym faktycznie zamykasz księgi rachunkowe.
W rachunku zysków i strat oddzielnie wykazujesz: przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący okres sprawozdawczy i taki sam okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego.
W wariancie porównawczym rachunku zysków i strat przedstawiasz koszty działalności operacyjnej według poszczególnych rodzajów. Natomiast przychody netto ze sprzedaży – z uwzględnieniem zmian stanu produktów oraz kosztu wytworzenia produktów na własne potrzeby firmy.
W wariancie kalkulacyjnym rachunku zysków i strat prezentujesz koszty działalności operacyjnej wyłącznie w układzie funkcjonalnym, z wyszczególnieniem:
- kosztu wytworzenia sprzedanych produktów,
- wartości sprzedanych towarów i materiałów w cenach nabycia (zakupu) lub kosztów wytworzenia,
- kosztów sprzedaży (w tym kosztów handlowych),
- kosztów ogólnego zarządu.
„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.
oprac. : Poradnik Finansowo-Księgowy