Czy szczepienia ochronne stanowią przychód pracownika?
2006-11-02 14:08
Przeczytaj także: Podatki: lepsza karta przedpłacona niż bon towarowy
Wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są jednak bony, talony ani inne znaki, które uprawniają do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej: updof).Aby więc możliwe było zwolnienie od podatku przychodów uzyskiwanych przez pracowników, konieczne jest, by świadczenie:
- zostało w całości sfinansowane z ZFŚS oraz
- było świadczeniem rzeczowym z wyjątkiem bonów, talonów itp. znaków.
Ze zwolnienia w limitowanej części korzystają więc jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym, do których można zaliczyć np. wartość biletów do teatru, kina czy muzeum lub wartość karnetu na basen, siłownię. Świadczeniem rzeczowym nie będzie natomiast usługa w zakresie ochrony zdrowia polegająca na dokonaniu szczepienia pracownika. Nie będzie więc ona podlegała zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof.
Uwaga!
Wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (art. 21 ust. 1 pkt 11 updof).
Zakres świadczeń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy określa ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, dalej: kp oraz przepisy wykonawcze do niej.
Art. 229 kp przewiduje wstępne badanie lekarskie, badania okresowe i badania kontrolne pracowników. Pracodawca ma również obowiązek ponoszenia innych kosztów profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy (art. 229 § 6 kp).
Zakres wspomnianej profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami został określony w § 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
Przytoczone wyżej przepisy nie przewidują jednak szczepień ochronnych jako profilaktycznej ochrony zdrowia. W związku z tym wartość szczepień ochronnych nie stanowi świadczeń rzeczowych. Powinna więc zostać uznana za przychód pracownika.
Pamiętaj!
Nie uznaje się za przychód pracownika świadczeń, w przypadku gdy określenie ich wysokości na poszczególnego pracownika nie jest możliwe, np. w sytuacji, gdy pracodawca pokrywa określone wydatki w formie ryczałtu (bez względu na to, czy pracownik korzysta z określonych świadczeń, czy też z nich nie korzysta), bądź w sposób uniemożliwiający identyfikację ceny konkretnej usługi ponoszonej na rzecz konkretnego pracownika.
Podstawa prawna
• Art. 21 ust. 1 pkt 11 i pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.).
• Art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• § 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.).
„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.
oprac. : Wskazówki Księgowe