eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUkryte zyski - ryzyko w estońskim CIT związane z udzieleniem pożyczki podmiotowi powiązanemu

Ukryte zyski - ryzyko w estońskim CIT związane z udzieleniem pożyczki podmiotowi powiązanemu

2023-05-16 11:53

Ukryte zyski - ryzyko w estońskim CIT związane z udzieleniem pożyczki podmiotowi powiązanemu

Ukryte zyski: estoński CIT a udzielenie pożyczki podmiotowi powiązanemu © ESCALA - Fotolia.com

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga ciągłego utrzymywania płynności finansowej w spółce. Spółki mogą dokonywać finansowania wewnętrznego poprzez wkłady pieniężne bądź finansowania zewnętrznego poprzez pożyczki, kredyty, leasingi bądź emisję obligacji. Również w ramach grupy kapitałowej podmioty powiązane mogą udzielać sobie wzajemnie pożyczek. W przypadku gdy podmiot powiązany w rozumieniu art. 28c ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "ustawa o PDOP") jest opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek (dalej: "estoński CIT"), kwota taka może zostać uznana za tzw. ukryty zysk, co rodzi konsekwencje opodatkowania, tak jak wypłata dywidendy.

Przeczytaj także: Przychody z odsetek od lokat bankowych, a prawo do stosowania ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych

Opodatkowaniu estońskim CIT podlega dochód z tytułu podzielonego zysku i dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat. Na podstawie art. 28m ust. 1 pkt. 2 ustawy o PDOP, opodatkowaniu ryczałtem podlega również dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków. W wydanym przez Ministerstwo Finansów przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r. stwierdzono, że
w stosowaniu właściwej wykładni przepisów o ryczałcie istotne jest, w przypadku wątpliwości natury językowej, że reinwestycje pozostają nieopodatkowane. Natomiast przekazanie do konsumpcji, wypłata, czy inna dystrybucja majątku - niezależnie od tego, w jakiej formie jest dokonana - podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z treścią art. 28m ust. 3 ustawy o PDOP, przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności (…).

Tu ustawodawca wskazał przykładowe świadczenia, które stanowią ukryte zyski. Między innymi jest to kwota pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi (art. 28m ust. 3 pkt. 1 ustawy o PDOP).

Tym samym, przedmiotem opodatkowania estońskim CIT będzie kwota udzielonej pożyczki (kredytu) wypłaconej podmiotom powiązanym, a także odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez podmioty powiązane podatnikowi. W estońskim CIT opodatkowaniu będzie podlegać zysk w momencie wypłaty.

fot. ESCALA - Fotolia.com

Ukryte zyski: estoński CIT a udzielenie pożyczki podmiotowi powiązanemu

W ramach grupy kapitałowej podmioty powiązane mogą udzielać sobie wzajemnie pożyczek. W przypadku gdy podmiot powiązany jest opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT), kwota taka może zostać uznana za tzw. ukryty zysk, co rodzi konsekwencje opodatkowania, tak jak wypłata dywidendy.



W interpretacji indywidualnej z dnia 21 kwietnia 2023 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.178.2023.1.JKU Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że
zdarzeniem, z którym ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wiąże powstanie obowiązku podatkowego w ramach ryczałtu od dochodów spółek jest moment wypłaty odsetek przez Spółkę, a nie moment udzielenia pożyczki w formie linii pożyczkowej przez wspólnika. Zatem, nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że pożyczka udzielona przed wejściem w estoński CIT, nie może być traktowana jako ukryty zysk, a co za tym idzie, wypłata odsetek nie będzie stanowiła ukrytego zysku.

W konsekwencji, przechodząc na estoński CIT podatnicy powinni pamiętać, że udzielając pożyczki podmiotowi powiązanemu, kwota pieniężna będzie stanowić ukryte zyski. Z kolei otrzymując pożyczkę od podmiotu powiązanego, wypłacane odsetki będą stanowić takie ukryte zyski. To z kolei rodzi konsekwencje w postaci konieczności opodatkowania tak realizowanych wypłat, analogicznie jak wypłata podzielonego zysku. Zatem, przed przystąpieniem do tego reżimu opodatkowania należy zamknąć transakcje związane z udzielonymi pożyczkami.


Jarosław Gołąb, Aplikant adwokacki, Konsultant podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: