Jak rozliczyć wynagrodzenie komandytariusza za prowadzenie spraw spółki
2023-02-23 13:18
Jak rozliczyć wynagrodzenie komandytariusza za prowadzenie spraw spółki © bzyxx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Obniżenie wkładu komandytariusza w spółce a podatek dochodowy
Zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 15 września 2000 r., kodeks spółek handlowych (dalej jako k.s.h.) za prowadzenie spraw spółki wspólnik nie otrzymuje wynagrodzenia. Jednakże w myśl art. 36 § 1 k.s.h. przepisy niniejszego rozdziału mają zastosowanie, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.Powyższe wskazuje, że co do zasady wspólnik nie otrzymuje wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki, z zastrzeżeniem sytuacji, w której to umowa spółki stanowi inaczej. Kodeks dopuszcza możliwość wypłaty wynagrodzenia wspólnikowi spółki, jeżeli umowa spółki będzie tak stanowić.
Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, odrębnymi źródłami przychodów są te określone w punktach 2,3 i 9 tego ustępu tj. działalność wykonywana osobiście, pozarolnicza działalność gospodarcza oraz inne źródła.
fot. bzyxx - Fotolia.com
Jak rozliczyć wynagrodzenie komandytariusza za prowadzenie spraw spółki
Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Zgodnie z jej treścią ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
- wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
- polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
Z kolei zgodnie z art. 5b ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
- są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
- wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Podsumowując, przychód z wynagrodzenia komandytariusza za prowadzenie spraw spółki komandytowej, przyznanego na mocy umowy spółki, nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 13 ustawy o PIT, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się m.in. wymienione w punktach odpowiednio: 7, 8 i 9 tego ustępu:
(…)
7) przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych
8) przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
- osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
- właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
- przedsiębiorstwa w spadku
9) przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.
Prowadzenie spraw spółki komandytowej na podstawie umowy spółki nie wpisuje się w powyższe kategorie z art. 13 ustawy o PIT, a więc przychody uzyskiwane z tego tytułu nie będą również przychodami z działalności wykonywanej osobiście.
Stosownie do art. 20 ust. ustawy o PIT, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Ustawodawca poprzez użycie terminu „w szczególności” pozostawia powyższy katalog otwarty. Oznacza to, że do przychodów z innych źródeł należy zakwalifikować wszelkie przychody, których nie można zaliczyć do któregokolwiek z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy o PIT.
Takie stanowisko zajął również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 07.02.2023 r., znak: 0112-KDIL2-1.4011.966.2022.1
Mateusz Chrzanowski, młodszy konsultant podatkowy w Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)