Odliczenie VAT w przypadku kradzieży towaru
2006-10-22 14:51
Przeczytaj także: Sprzedaż za granicę używanego samochodu ciężarowego
Czy koszty z ww. faktury w części dotyczącej kradzieży można zaksięgować w straty nadzwyczajne, natomiast przychód otrzymany z firmy transportowej w koszty nadzwyczajne?Odpowiedź: Tak. Można odliczyć VAT naliczony przy zakupie towarów. Koszty natomiast można zaksięgować na koncie „Straty nadzwyczajne”, do których zalicza się w szczególności szkody spowodowane zdarzeniami losowymi. Natomiast przychód uzyskany od firmy transportowej, który, jak rozumiem, ma charakter odszkodowawczy, można zaksięgować w „Zyski nadzwyczajne”.
Wyjaśnienie: W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT).
Towary zostały nabyte w celu ich dalszej sprzedaży w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Podczas transportu związanego z dostawą zostały skradzione. Zamiarem firmy było wykorzystanie nabytych towarów do wykonania czynności opodatkowanej – wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
W związku z kradzieżą towarów odbiorca, do którego były transportowane towary, nie nabył prawa do faktycznego dysponowania towarem jak właściciel. Oznacza to, że nie doszło do wykonania czynności podlegającej VAT. Jednak w takiej sytuacji istotny jest zamiar podatnika.
Dla możliwości realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego wystarczającą przesłanką jest fakt, że w momencie nabycia towarów ich zakup został dokonany w celu wykorzystania produktów do działalności podlegającej opodatkowaniu VAT.
W przypadku więc gdy podatnik VAT wykaże, iż niewykorzystanie do czynności opodatkowanych VAT nabytych towarów (lub usług) nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych, nie musi korygować wcześniej odliczonego podatku. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku zdarzenia losowego, jakim jest kradzież.
Warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest, aby towary lub usługi zostały nabyte w celu uzyskania przychodu, natomiast nie jest bezwzględnie konieczne rzeczywiste powstanie takiego przychodu.
Wydatki poniesione na nabycie usługi transportowej i inne wydatki związane z dostawą skradzionych towarów zostały poniesione w celu uzyskania przychodu z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dlatego możliwe jest ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów.
Podstawa prawna
• Art. 5 ust. 1 pkt 5, art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
• Art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.
oprac. : Wskazówki Księgowe