eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweDziałalność gospodarcza prowadzona w domu

Działalność gospodarcza prowadzona w domu

2006-10-19 00:29

Zarejestrowałeś firmę we własnym domu lub mieszkaniu? Pamiętaj, że niektóre wydatki związane z prowadzeniem biura w domu możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu zmniejszasz wielkość podatku przypadającego do zapłaty.

Przeczytaj także: Kredyt podatkowy

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, chyba że konkretny wydatek został wyraźnie wyłączony przepisami prawa. Niewątpliwie, jeśli dom (mieszkanie) lub jego część wykorzystywana jest przez Ciebie do celów prowadzenia działalności gospodarczej, warunek ten zostaje spełniony. Musisz jednak mieć na uwadze, że urzędy skarbowe bardzo uważnie przyglądają się rozliczeniom wydatków, które mogą również służyć zaspokojeniu celów osobistych, i chętnie je weryfikują. Pamiętaj zatem, by wytyczyć granicę oddzielającą potrzeby służbowe od osobistych.

Pamiętaj!
Jeżeli wykorzystujesz do działalności gospodarczej jedynie część mieszkania, dla bezpieczeństwa musisz ustalić zasady podziału kosztów związanych z utrzymaniem domu na część związaną z zaspokojeniem osobistych potrzeb oraz część przypadającą na działalność gospodarczą. Tylko koszty związane z prowadzoną działalnością mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Najprostszym rozwiązaniem jest przeznaczenie na potrzeby firmy osobnego pomieszczenia (pokoju). Jego powierzchnia będzie wówczas powierzchnią firmy i przypadające na nią opłaty stanowić będą jej koszt. Jeśli jest to niemożliwe, musisz racjonalnie i wiarygodnie określić, jaka powierzchnia faktycznie przypada na działalność.

Musisz określić zasady wyodrębnienia kosztów!

Zasady podziału kosztów musisz określić sam, gdyż przepisy podatkowe nie normują tej kwestii. W praktyce najczęściej stosowanym sposobem ustalenia, jaka część wydatków mieszkaniowych może być uwzględniona jako koszt uzyskania przychodów, jest udział powierzchni zajętej na prowadzenie działalności w ogólnej powierzchni domu. Według tak ustalonego wskaźnika oblicza się następnie, jaka część płaconych kosztów przypada na powierzchnię wykorzystywaną w działalności gospodarczej. Ten sposób ustalania wielkości wydatków, które mogą stanowić Twój koszt podatkowy, jest powszechnie akceptowany przez organy podatkowe. Według takiej samej proporcji możesz odliczać podatek VAT z faktur dokumentujących nabycie rozliczanych proporcjonalnie wydatków.

Pamiętaj o właściwym udokumentowaniu ponoszonych wydatków

Jeżeli prowadzisz podatkową księgę przychodów i rozchodów, musisz wiedzieć, że sposób dokumentowania wydatków, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodu Twojej firmy został unormowany przepisami prawa. Wydatki te mogą zatem być dokumentowane m.in dowodami wewnętrznymi zaopatrzonymi w datę i podpisy osób, które bezpośrednio poniosły koszty, zawierającymi nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość poniesionego kosztu.


„Poradnik Podatnika” podpowiada, co zrobić, by w każdej chwili móc się powołać na opinie ekspertów a tym samym poprawnie rozliczać podatki.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: