Estoński CIT - MF namawia a kontrowersyjne interpretacje podatkowe zniechęcają
2023-01-16 14:03
![Estoński CIT - MF namawia a kontrowersyjne interpretacje podatkowe zniechęcają [© Gina Sanders - Fotolia.com] Estoński CIT - MF namawia a kontrowersyjne interpretacje podatkowe zniechęcają](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/estonski-CIT/Estonski-CIT-MF-namawia-a-kontrowersyjne-interpretacje-podatkowe-zniechecaja-250186-200x133crop.jpg)
Estoński CIT - MF namawia a kontrowersyjne interpretacje podatkowe zniechęcają © Gina Sanders - Fotolia.com
Przeczytaj także: CIT Estoński - nowe zasady od 2023 roku. Jakie zmiany i warunki?
Estoński CIT od roku robi się coraz bardziej popularny, gdyż w swoich założeniach jest fenomenalnym uproszczeniem rozliczeń podatkowych – przekonują eksperci Północnej Izby Gospodarczej. Martwiące jest więc to, że interpretacje podatkowe wydawane przez organy podatkowe są coraz częściej niekorzystne dla przedsiębiorców. Mowa o interpretacji pojęcia „ukrytych zysków” i „wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą”.– Rok 2022 minął nam pod znakiem „oswajania” Polskiego Ładu. Gospodarka powinna zmierzać do jak najszerszego upraszczania podatków i takich interpretacji przepisów, by przedsiębiorcy wiedzieli jak korzystać z takiego mechanizmu jak Estoński CIT – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Mamy wrażenie, że Ministerstw Finansów wprowadziło dobry system, do którego zniechęcają przedsiębiorców organy podatkowe. To sytuacja niedopuszczalna – dodaje Hanna Mojsiuk.
Ministerstwo Finansów zachęca, a Krajowa Administracja Skarbowa zniechęca. Przedsiębiorcy nie są pewni Estońskiego CITu
Jak mówią eksperci Północnej Izby Gospodarczej Estoński CIT to rozwiązanie pozytywne, bo opodatkowuje wyłącznie zyski wypłacone wspólnikom. Daje to w istocie duży impuls rozwojowy dla tych spółek, których właściciele chcą reinwestować zyski, rezygnując z ich wypłaty. Oczywiście nie oznacza to braku opodatkowania – ta nowa forma opodatkowania przesuwa obowiązek zapłaty podatku dopiero na moment podjęcia uchwały o wypłacie zysku.
- Negatywnym elementem jest interpretacja pojęcia „ukrytych zysków” i „wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą” przez fiskusa. To niesamowite, że Ministerstwo Finansów otwarcie zachęca od roku przedsiębiorców, aby ich spółki przeszły na prorozwojowy podatek, i jednocześnie toleruje wydawania skrajnie niekorzystnych interpretacji nowego prawa przez Krajową Informację Skarbową – mówi Michał Wojtas, ekspert podatkowy i skarbnik Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
- Nie do zaakceptowania jest jednak, żeby za ukryte zyski uznawać zwykły wynajem nieruchomości niezbędnej w działalności swojej spółki lub jakąkolwiek transakcję z właścicielem mimo że jest przeprowadzana na warunkach rynkowych – to nie tylko zastawianie pułapek podatkowych na „estończyków”, ale elementarne ignorowanie zasad wykładni prawa podatkowego – dodaje Michał Wojtas.
fot. Gina Sanders - Fotolia.com
Estoński CIT - MF namawia a kontrowersyjne interpretacje podatkowe zniechęcają
W opinii ekspertów Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie mechanizm podatkowy, jakim jest Estoński CIT jest przez wielu przedsiębiorców oceniany bardzo pozytywnie - problemem pozostaje jednak interpretacja niektórych sformułowań, która bardzo często jest różna w zależności od tego, przez jaki organ wydawane są decyzje. Dochodzi więc do absurdalnych sytuacji, że Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z takiej formuły rozliczenia, by potem Krajowa Administracja Skarbowa ją podważała.
Postulat wydania interpretacji ogólnej lub nowych objaśnień podatkowych
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie oczekuje od Ministra Finansów wydania ogólnej interpretacji prawa podatkowego, która wyjaśniłaby sposób rozumienia definicji „ukrytych zysków”, które odnoszą się do wszelkich świadczeń mających związek z prawem do udziału w zysku spółki. Definicja ta zawiera bowiem otwarty katalog przykładowych „ukrytych zysków” co na przykładzie wydawanych interpretacji prowadzi do dowolnej interpretacji analizowanych stanów faktycznych.
Podobna sytuacja ma miejsce w zakresie interpretacji zdarzeń ujmowanych jako „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. - Przedsiębiorcy mają wystarczająco dużo problemów gospodarczych, zatem oczekują wsparcia w rzetelnej i logicznej wykładni prawa podatkowego, czego Izba będzie wymagać od aparatu skarbowego – mówi Michał Wojtas, ekspert podatkowy i skarbnik Północnej Izby Gospodarczej.
![Estoński CIT w Polsce - zmiany od 2023 r. [© Serg Nvns - Fotolia.com] Estoński CIT w Polsce - zmiany od 2023 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/estonski-CIT/Estonski-CIT-w-Polsce-zmiany-od-2023-r-247715-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)