Korzystanie z KSeF - doprecyzowanie dla grup VAT oraz jednostek samorządu terytorialnego
2022-09-16 11:08
Korzystanie z KSeF - doprecyzowanie dla grup VAT oraz JST © duncanandison - Fotolia.com
Przeczytaj także: Czy Krajowy System e-Faktur będzie bezpieczny?
Zmiany istotne dla jednostek wewnętrznych JST i członków grup VAT
Zgodnie z mechanizmem działania KSeF podatnik posiada uprawnienia pierwotne, które pozwalają na dostęp do faktur ustrukturyzowanych, a także nadawanie odpowiednich uprawnień innym osobom. Jeśli więc w proces wystawiania i odbierania faktur zaangażowane są między innymi pracownik podatnika czy też podmiot obsługujący go w zakresie księgowości konieczne jest najpierw umożliwienie mu korzystania z systemu.
Dotychczasowy kształt regulacji w sprawie korzystania z KSeF nie uwzględniał jednak schematu fakturowania VAT w jednostkach samorządu terytorialnego, a także grupach VAT. Dotyczy to przypadków, kiedy faktury z tym samym numerem NIP wystawia kilka jednostek, które dla organu podatkowego są jednym podatnikiem. W szczególności w tym zakresie nie funkcjonują odrębnie w przypadku JST samorządowe jednostki budżetowe lub samorządowe zakłady budżetowe. Dotyczy to również nowego rodzaju podatnika w postaci grupy VAT, który jako utworzony z odrębnych dotąd jednostek będzie posługiwać się jednym numerem NIP.
Opublikowany projekt ma na celu dostosowanie systemu do potrzeb wymienionych dwóch rodzajów podatników. Zgodnie ze zmienianym §2 ust. 2 pkt 3 lit. c i d rozporządzenia uprawnienie do nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur będzie posiadać osoba fizyczna wskazana przez jednostkę samorządu terytorialnego, jako przedstawiciel samorządowej jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego oraz grupę VAT, jako przedstawiciel członka grupy VAT.
fot. duncanandison - Fotolia.com
Korzystanie z KSeF - doprecyzowanie dla grup VAT oraz JST
Wprowadzone rozwiązanie ma umożliwić nadanie szczególnego rodzaju uprawnień do korzystania z KSeF ograniczonego do jednostek wewnętrznych wymienionych rodzajów podatników. W konsekwencji nowy typ zezwolenia na korzystanie z systemu zawęża dostęp podmiotu uprawnionego do fakturowania do rozliczeń jednostki wewnętrznej JST lub członka grupy VAT. Osoba posiadająca takie uprawnienia w założeniu nie będzie mieć zatem wglądu do faktur innych jednostek wewnętrznych JST lub grupy VAT. Nadawanie uprawnień w przypadku samorządowej jednostki budżetowej, samorządowego zakładu budżetowego lub członków grupy VAT zgodnie z treścią rozporządzenia będzie przy tym możliwe wyłącznie elektronicznie.
Projekt rozporządzenia nie wskazuje, jednakże w jaki sposób KSeF przyporządkuje konkretne faktury do poszczególnych jednostek wewnętrznych JST czy grupy VAT. Przypomnieć należy, że dane podmiotów wewnętrznych mogą zostać wskazane na dokumencie sprzedaży, lecz są zgodnie z przepisami ustawy o VAT jedynie fakultatywnym elementem faktury.
W przypadku innych jednostek pomocniczych JST nie przewidziano możliwości nadawania nowego szczególnego rodzaju uprawnień. Korzystanie z KSeF oparte będzie zatem na zasadach ogólnych.
Zmiany w załączniku do rozporządzenia ZAW-FA
W projekcie rozstrzygnięto również wątpliwości w zakresie nadawania uprawnień do korzystania z KSeF w przypadku uwierzytelniania poprzez zawiadomienie ZAW-FA złożone w formie papierowej do naczelnika Urzędu Skarbowego.
Ten sposób nadawania uprawnień przewidziano specjalnie dla podatników lub podmiotów niebędących osobami fizycznymi, nieposiadających możliwości uwierzytelniania się w systemie, a także dla obywateli innych krajów nieposiadających PESEL, NIP ani polskiego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Umożliwia on nadanie uprawnień do korzystania z KSeF dla wskazanej osoby, która będzie posiadała możliwość uwierzytelnienia się w systemie i z jego wykorzystaniem będzie dokonywała poszczególnych czynności związanych z fakturami ustrukturowanymi bądź nadania dalszych uprawnień.
Założeniem tego rozwiązania jest wskazanie jednej osoby, która będzie nadawać dalsze uprawnienia już z wykorzystaniem systemu. W § 1 pkt 4 rozporządzenia zaktualizowano brzmienie objaśnienia nr 2 załącznika do rozporządzenia ZAW-FA, w którym to doprecyzowano, iż wskazanie kolejnej osoby uprawnionej jest możliwe po odebraniu uprawnień osobie uprzednio wskazanej.
Zakłada się, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Projekt z dnia 16 sierpnia 2022 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur
oprac. : Kamila Gancarz / TAXEO Komorniczak i Wspólnicy s.k.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)