Zmiany w Polskim Ładzie dla samotnych rodziców
2022-06-21 11:05
![Zmiany w Polskim Ładzie dla samotnych rodziców [© drubig-photo - Fotolia.com] Zmiany w Polskim Ładzie dla samotnych rodziców](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/samotna-matka/Zmiany-w-Polskim-Ladzie-dla-samotnych-rodzicow-245944-200x133crop.jpg)
Rozliczenia PIT samotnych rodziców w Polskim Ładzie. Powrót poprzednich zasad. © drubig-photo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polski Ład: od 1 lipca rozczarowująca zmiana dla samotnie wychowujących dzieci
Od blisko 30 lat istniała możliwość wspólnego rozliczenia się z dzieckiem przez osobę samotnie je wychowującą. Osoba ta w rocznym zeznaniu podatkowym mogła określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów podlegających opodatkowaniu. Polski Ład zmienił te zasady. Od 1 stycznia tego roku podniesiono kwotę wolną do 30 tys. złotych, a drugi próg podatkowy do 120 tys. złotych, likwidując przy tym powyższą preferencję. W zamian dodano ulgę w postaci odliczenia od podatku kwoty w wysokości 1500 zł. Po licznych protestach rząd zadeklarował powrót do dotychczasowych zasad.fot. drubig-photo - Fotolia.com
Rozliczenia PIT samotnych rodziców w Polskim Ładzie. Powrót poprzednich zasad.
Dzięki poprawkom Senatu oraz ich przyjęciu przez Sejm, osoby samotnie wychowujące dzieci znowu mogą rozliczać się na preferencyjnych warunkach.
Widmo większych podatków
Niestety projekt nowelizacji ustawy odbiegał od zasad rozliczeń z 2021 roku. - Według nowych przepisów, dochody samotnych rodziców miały być najpierw dzielone przez 1,5, a nie jak wcześniej przez 2. Od nich miała zostać wyliczona wartość podatku według nowych zasad ogólnych, a na koniec pomnożona przez 1,5 – informuje Szymon Kwasigroch z Systim.pl. To wszystko sprawiało, że podatki dla samotnie wychowujących miały być wyższe niż wcześniej zapowiadano.
- Wcześniejsze przepisy miały co prawda obowiązywać, ale wyłącznie w sytuacji gdy przynajmniej jedno z dzieci ma orzeczoną niepełnosprawność na podstawie odrębnych przepisów – dodaje ekspert z Systim.pl.
Specjaliści zwracali uwagę na fakt, że projekt nie był poddany konsultacjom społecznym, a zmiana była zdecydowanie mniej korzystna dla osób samotnie wychowujących dzieci. Jak twierdzi Kwasigroch, jego treść budziła wiele zarzutów i emocji ze strony obywateli.
Pomógł Senat
Projekt ustawy trafił do Senatu. Ten z kolei przyjął poprawki do noweli o PIT, która od 1 lipca ma zreformować Polski Ład. Jedna z nich zakłada przywrócenie prawa do wspólnego rozliczenia się samotnego rodzica z dzieckiem na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 roku. Sejm przyjął większość ze zgłoszonych poprawek. Dzięki tej zmianie z preferencyjnego rozliczenia skorzystają wszyscy rodzice samotnie wychowujący dzieci, a nie tylko ci, których dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność.
![Cztery senackie poprawki do nowelizacji Polskiego Ładu [© pio si - fotolia.com] Cztery senackie poprawki do nowelizacji Polskiego Ładu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/skladka-na-ubezpieczenie-zdrowotne/Cztery-senackie-poprawki-do-nowelizacji-Polskiego-Ladu-245664-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)