Pracodawco pamiętaj: PIT-11 za 2021 r. należy złożyć do 31 stycznia
2022-01-20 13:32
![Pracodawco pamiętaj: PIT-11 za 2021 r. należy złożyć do 31 stycznia [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Pracodawco pamiętaj: PIT-11 za 2021 r. należy złożyć do 31 stycznia](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/PIT-11/Pracodawco-pamietaj-PIT-11-za-2021-r-nalezy-zlozyc-do-31-stycznia-242922-200x133crop.jpg)
PIT-11 za 2021 r. należy złożyć do 31 stycznia © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: PIT-11 za 2019 r. do urzędu skarbowego elektronicznie do końca stycznia
- Czym jest PIT-11?
- Kiedy i jak należy złożyć formularz PIT-11?
- Jaką wersję deklaracji należy wysłać?
- Kiedy nie trzeba składać deklaracji PIT-11?
Czym jest PIT-11?
Formularze PIT-11 stanowią informacje o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych, a także wysokość potrąconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
W dokumencie PIT-11 ujęte są przychody, koszty, dochody oraz zaliczki z różnych źródeł, między innymi ze: stosunku pracy, świadczeń z wypłaconych z Funduszu Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, działalności wykonywanej osobiście lub społecznie, praw autorskich, umów o dzieło, umów zlecenie, czy z należności wynikających z umowy aktywizacyjnej.
fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com
PIT-11 za 2021 r. należy złożyć do 31 stycznia
Termin składania informacji PIT-11 za 2021 rok do urzędu skarbowego upływa z końcem stycznia. Z kolei termin przekazania deklaracji pracownikom upływa z końcem lutego.
Kiedy należy złożyć formularz PIT-11?
Pracodawcy powinni przekazać deklarację PIT-11 do urzędu skarbowego w formie elektronicznej do ostatniego dnia stycznia. Jeżeli te dni przypadają w weekend, termin złożenia PIT-11 przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następujący po obowiązującym terminie. Warto jednak zaznaczyć, że w 2022 roku ostatni dzień stycznia (tj. 31.01) wypada w poniedziałek.
Do końca lutego zaś każdy pracodawca zatrudniający w poprzednim roku pracownika - czy to na umowę o pracę, czy też zlecenie lub dzieło - musi doręczyć mu PIT-11 - w formie elektronicznej lub papierowej (osobiście lub za pośrednictwem poczty).
Potwierdzony odbiór PIT-11 przez pracownika wraz z wygenerowanym dokumentem należy przechowywać w dokumentacji firmowej. Pracownicy, którzy otrzymali PIT-11 powinni na jego podstawie wypełnić zeznanie roczne PIT-37 lub PIT-36, którego termin składania do urzędu skarbowego upływa z dniem 30 kwietnia – tłumaczy Teresa Warska, specjalista ds. księgowości w Systim.pl.
Jaką wersję należy wysłać?
W dniu 10 stycznia br. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej kolejną, 28. już wersję informacji PIT-11. Jak informuje MF informacja ta „ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 roku”. Oznacza to, że w rocznych rozliczeniach podatku PIT za 2021 rok zastosowanie będzie miał druk PIT-11 w wersji 27, czyli wcześniejszej (opublikowanej w dniu 28 grudnia ub. r.).
Do wysyłki deklaracji PIT-11 służy uruchomiony przez Ministerstwo Finansów system e-Deklaracje. Jak przekonuje Teresa Warska z Systim.pl, jeżeli wysyłamy deklaracje w imieniu płatnika (pracodawcy), warunkiem koniecznym jest jednorazowe złożenie formularza UPL-1. - Jest to pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej przy użyciu podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Pamiętajmy również, że obowiązkowym elementem deklaracji PIT-11 jest podpis osoby upoważnionej do obliczania i pobierania podatku, czyli właściciela firmy lub wskazanej przez pracodawcę księgowej-kadrowej – informuje ekspertka. Brak podpisu powoduje, że deklaracja jest nieprawidłowa i uznaje się ją za niezłożoną.
Kiedy nie trzeba składać deklaracji PIT-11?
Nie każdy podmiot wypłacający wynagrodzenie musi wystawiać dokument PIT-11. Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy umowa (np. o dzieło lub zlecenie) z osobą niebędącą pracownikiem opiewa na kwotę niższą niż 200 zł brutto. Wtedy zleceniodawca pobiera od wartości umowy 17-procentowy zryczałtowany podatek i odprowadza go do urzędu (w imieniu zleceniobiorcy), wykazując to w rocznej deklaracji PIT-8AR. - Zleceniobiorca nie otrzymuje wówczas informacji PIT-11 i tym samym nie wykazuje tego dochodu w picie rocznym. Limit 200 złotych dotyczy zawsze jednej umowy – dodaje Warska.
![Zakup klimatyzacji odliczysz w zeznaniu podatkowym [© pixabay.com] Zakup klimatyzacji odliczysz w zeznaniu podatkowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/PIT-y/Zakup-klimatyzacji-odliczysz-w-zeznaniu-podatkowym-244025-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)