Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć
2006-09-20 00:40
Przeczytaj także: Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?
Jeżeli nie otrzymasz w tym okresie dokumentu, podatek naliczony będziesz mógł odliczyć w okresie następnym, pod warunkiem że przed złożeniem deklaracji za tamten okres dokument otrzymasz. Jak widać, jest to rozwiązanie nieco przypominające obecny tryb deklarowania stawki zerowej w związku z eksportem towarów.
Biorąc pod uwagę wydłużenie okresu rozliczeniowego do kwartału (o czym poniżej), w niektórych sytuacjach nowe zasady mogą pozostawiać aż do ponad pół roku (od daty wykonania usługi lub dostawy towaru) na otrzymanie dokumentu oraz zarejestrowanie go dla celów VAT.
W jakich terminach będziesz rozliczać VAT?
Odwrócona ma zostać obecnie obowiązująca relacja: podatnicy standardowo rozliczają się w terminach miesięcznych, jeżeli zaś wyrażą taką wolę, mogą rozliczać się w okresach kwartalnych.
Po 1 stycznia 2007 r. to właśnie rozliczenie kwartalne ma stać się standardem.
Jednocześnie dla celów VAT zostanie zaadaptowana instytucja zaliczki w podatku. Za każdy pierwszy i drugi miesiąc kwartału powstanie obowiązek wpłaty zaliczki na podatek w wysokości 1/3 zobowiązania VAT za kwartał poprzedni. Jeżeli natomiast w poprzednim kwartale, zgodnie ze złożoną deklaracją, zobowiązanie nie powstało (ewentualnie, jeżeli istniała nadwyżka podatku naliczonego do przeniesienia), najbliższym terminem do zapłaty podatku w związku z rozliczeniami za dany kwartał będzie dopiero 25. dzień miesiąca po zakończeniu kwartału.
Uwaga
Jeżeli już jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT i rozliczasz się miesięcznie, projekt nowelizacji wyznacza dla Ciebie termin, do którego powinieneś złożyć zawiadomienie o wyborze kwartalnego okresu rozliczeń. Jeżeli zawiadomienia nie złożysz, będziesz nadal rozliczać się miesięcznie.
W jakim terminie możesz liczyć na zwrot nadwyżki VAT?
Podatnicy VAT zarejestrowani przez czas dłuższy niż rok, co do zasady, powinni otrzymać zwrot nadwyżki podatku naliczonego w terminie 70 dni do daty złożenia deklaracji. W ich przypadku wyjątkiem od tej zasady będą okresy, w których nie wykonają oni żadnej czynności opodatkowanej (włączając w to również czynności z miejscem świadczenia poza Polską). W takich sytuacjach zastosowanie będzie znajdować termin 180-dniowy. Jako alternatywę można wówczas wykorzystać przeniesienie podatku naliczonego do odliczenia na następny okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał). Jeżeli w następnym okresie zostanie wykonana jakakolwiek czynność opodatkowana, a nadwyżka podatku naliczonego będzie się utrzymywać, wtedy, oczywiście, właściwym terminem dla jej zwrotu będzie 70 dni od złożenia deklaracji.
Jak dotychczas, w specjalnych przypadkach zwrot będzie przysługiwał w terminie 25-dniowym. Wykreślone zostaną przepisy odnoszące się do tzw. zwrotu zaliczkowego VAT (art. 93-95 ustawy o VAT).
![Stawki podatku VAT obowiązujące w 2012 r. [© whitelook - Fotolia.com] Stawki podatku VAT obowiązujące w 2012 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika/zmiany-w-VAT/Stawki-podatku-VAT-obowiazujace-w-2012-r-JbjmWj.jpg)
oprac. : Poradnik Podatnika