eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaSprzedaż wewnątrzwspólnotowa dla podmiotów zwolnionych z VAT

Sprzedaż wewnątrzwspólnotowa dla podmiotów zwolnionych z VAT

2021-12-20 12:59

Przeczytaj także: Wywóz i sprzedaż własnych towarów za granicą w podatku VAT


Stosownie do art. 130a pkt 2a) ustawy przez państwo członkowskie konsumpcji - rozumie się:
a) w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość - państwo członkowskie zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy,
b) w przypadku dostaw towarów dokonanych przez podatnika ułatwiającego takie dostawy zgodnie z art. 7a ust. 2, jeżeli wysyłka lub transport towarów będących przedmiotem takich dostaw rozpoczyna się i kończy na terytorium tego samego państwa członkowskiego - to państwo członkowskie,
c) w przypadku świadczenia usług - państwo członkowskie, na terytorium którego ma miejsce świadczenie usług.

Na podstawie art. 130a pkt 2b przez państwo członkowskie identyfikacji - rozumie się państwo członkowskie:
a) w którym podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej albo
b) w którym podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej, albo
c) w którym podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, które wybiera w celu złożenia zgłoszenia informującego o zamiarze skorzystania z procedury unijnej, jeżeli nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej, ale posiada więcej niż jedno stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej, albo
d) rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów, a w przypadku większej liczby takich państw członkowskich - państwo członkowskie, które podatnik wybiera w celu złożenia zgłoszenia informującego o zamiarze skorzystania z procedury unijnej, pod warunkiem, że nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej.

Przez procedurę unijną - rozumie się rozliczenie VAT należnego z tytułu czynności określonych w pkt 2 lit. a-c państwu członkowskiemu konsumpcji za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji (art. 130a pkt 3 ustawy).

Podatnik może złożyć zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z procedury unijnej w państwie członkowskim identyfikacji. Procedura unijna ma zastosowanie do wszystkich dostaw towarów lub każdego świadczenia usług objętych tą procedurą, dokonywanych przez podatnika na terytorium Unii Europejskiej (art. 130b ust. 1 ustawy).

Ww. przepisy wprowadzają procedura tzw. One Stop Shop (OOS). Procedura ta ma na celu uproszczenie obowiązków w zakresie podatku VAT nałożonych na podatników dokonujących dostaw towarów i świadczących usługi osobom niebędącym podatnikami (konsumentom) na terytorium UE, poprzez umożliwienie im:
- elektronicznej rejestracji dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim;
- deklarowania i płacenia należnego podatku VAT w ramach jednej elektronicznej kwartalnej deklaracji;
- współpracy z administracją podatkową państwa członkowskiego siedziby działalności gospodarczej, nawet jeśli dokonywane dostawy/świadczenie usług mają charakter transgraniczny.

Na podstawie ww. procedury podatnicy, m.in. dokonujący WSTO, nie muszą rejestrować się do celów podatku VAT we wszystkich państwach członkowskich, w których dokonywane są dostawy. Zamiast tego podatek VAT należny od tych transakcji mogą zadeklarować i zapłacić w jednym państwie członkowskim (państwie członkowskim identyfikacji) za pośrednictwem OSS. Korzystanie z tej procedury ma charakter fakultatywny.

Jak wynika z wniosku Spółka dokonuje dostawy towarów na rzecz klientów z państw członkowski. Klienci Spółki są podmiotami zwolnionymi podatkowo nie zarejestrowanymi na potrzeby VAT-UE (nie są zobowiązanymi do rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów). Towar zostanie wysłany kurierem z Polski do krajów nabywcy, co zostanie potwierdzone fakturą zakupu z dokumentem potwierdzającym wywóz. Przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy Spółka posiada dokumenty potwierdzające dostarczenie towaru do nabywców wskazanych we wniosku. W przypadku sprzedaży do nabywców poza Polską, biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie osoby fizyczne i podmioty zwolnione podatkowo nie zarejestrowane na potrzeby VAT-UE wartość 42 000,00 złotych została przekroczona w 2020 roku.

Państwem identyfikacji Spółki jest Polska i złożyła ona zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z procedury szczególnej rozliczania VAT.

Mając na uwadze opisanych model sprzedaży, z którego wynika, że:
- Spółka dokonuje wysyłki towarów z Polski,
- Spółka otrzymuje, dowody, że towary zostały dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów.
- nabywcy nie są obowiązani do rozliczania wewnątrzwspólnotowego
- towary nie są instalowane i montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz
- należy uznać, że opisane dostawy stanowią WSTO.

Miejscem dostawy towarów dokonywanych w ramach WSTO będą państwa członkowskie zakończenia wysyłki. Tym samym dostawy te będą podlegać opodatkowaniu stawkami podatku VAT obowiązującymi w państwie konsumentów. Jednocześnie Spółka może dokonywać rozliczenia podatków w ramach OSS w Polsce.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: