Optymalizacja opodatkowania nieruchomości gruntowobudynkowej
2006-09-18 11:31
Przeczytaj także: Jak obniżyć podatek PIT za 2024 rok?
5. Interpretacje - Orzecznictwo
Dla w/w metody znajdujemy oparcie także w orzecznictwie WSA. Zgodnie z wyrokiem WSA w Łodzi z 31 marca 2005 r.( sygn. akt I SA/Łd 1956/03, niepublikowany), udział to nie to samo co nieruchomość. Zgodnie z sentencją: "Jeżeli przedmiotem nabycia w 1995 roku był udział w nieruchomości, a przedmiotem sprzedaży w 2000 roku - nieruchomość, to wobec braku tożsamości przedmiotu sprzedaży, przychód z tej sprzedaży nie jest opodatkowany". GAZETA PRAWNA NR 46 (1664) 2006-03-06 Księgowość i Podatki
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć nieruchomości bądź jej części i udziału w nieruchomości. Skoro źródłem przychodu jest w tym przypadku czynność cywilnoprawna (sprzedaż lub zamiana), sięgnąć należy do definicji pojęcia nieruchomości zawartego w przepisach kodeksu cywilnego. Pomiędzy prawem podatkowym a cywilnym istnieje bowiem wiele powiązań, wynikających chociażby z faktu, iż następstwa zdarzeń bądź czynności prawnych związanych z określonymi instytucjami prawa cywilnego wywołują również skutki wynikające z przepisów prawa podatkowego.
W ocenie WSA, aby przychód ze sprzedaży stanowił źródło przychodu, istnieć musi tożsamość wskazanego w ustawie przedmiotu nabycia i przedmiotu sprzedaży oraz między nabyciem lub wybudowaniem a sprzedażą upłynąć musi mniej niż 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jak zauważył sąd, udział we współwłasności nieruchomości, zgodnie z wypracowanym w orzecznictwie poglądem, jest prawem, należącym do współwłaściciela, rachunkowym ułamkiem rzeczy, idealną częścią niepodzielonej rzeczy. Może on być – jako udział – samodzielnym przedmiotem obrotu, każdy ze współwłaścicieli może nim w swobodny sposób rozporządzać. Sprzedaż udziału nie jest zatem równoznaczna ze sprzedażą nieruchomości, choć każdy kolejny nabywca udziału staje się współwłaścicielem nieruchomości.
Zgodnie z wyrokiem NSA z 9 czerwca 2005 r., sygn. akt FSKGAZETA PRAWNA NR 46 (1664) 2006-03-06 Księgowość i Podatki, zwolnienie musi dotyczyć każdego z małżonków oddzielnie. Zgodnie z sentencją: "Samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest każdy z małżonków. Dla uzyskania zwolnienia od podatku przy sprzedaży nieruchomości każde z nich powinno spełnić ustawowe wymogi." A skoro "samodzielnym" podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych było, w rozpoznawanej sprawie, każde z małżonków, to dla uzyskania zwolnienia od podatku każde z nich powinno spełnić wymogi wskazane w ustawie.
Krzysztof Jan Majczyk, autor jest doradcą podatkowym, specjalizującym się w przekształceniach księgowo-podatkowych firm e-mail: krzysztof_majczyk@o2.pl
oprac. : Krzysztof J. Majczyk / Krzysztof Jan Majczyk