Jak wyliczyć różnice kursowe
2006-09-15 00:51
Przeczytaj także: Różnice kursowe w podatku dochodowym rozliczane per saldo?
W przypadku otrzymania wpłat z tytułu należności zagranicznych wyrażonych w walutach obcych, jeżeli przychody są wyrażone w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu (art. 14 ust. 1a updof).
Różnice kursowe z tytułu ruchów środków pieniężnych na rachunku walutowym rozlicza się natomiast następująco:
- przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych związanych z działalnością gospodarczą ustala się jako różnicę między wartością tych środków, obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik (art. 14 ust. 1b updof),
- koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków, obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik (art. 22 ust. 1a updof).
Uwaga!
Przepisy podatkowe nie regulują zasad, jak należy wyceniać rozchód środków walutowych zgromadzonych na rachunkach bankowych. W praktyce jednostki stosują metodę „pierwsze weszło – pierwsze wyszło” (First-In First-Out – FIFO) – określoną w art. 34 ust. 4 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Według tej metody pierwsze rozchodzą się te środki walutowe, które weszły na rachunek bankowy jako pierwsze.
Operacja przewalutowania nie powoduje powstania różnic kursowych po stronie rachunku podstawowego, ponieważ operacja taka jest traktowana przez bank jako sprzedaż waluty z rachunku walutowego na rachunek podstawowy. Powstaną natomiast w tej sytuacji różnice kursowe od ruchów na rachunku walutowym.
Podstawa prawna:
• Art. 14 ust. 1a i ust. 1b, art. 22 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
• Art. 34 ust. 4 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.
1 2
oprac. : Wskazówki Księgowe