Kasa fiskalna na zagraniczne usługi budowlane?
2021-09-23 14:00
Zagranicznych usług budowlanych nie ujmujesz na kasie fiskalnej © Paylessimages - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy świadczenie usług poza terytorium kraju
Art. 111 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ust. 2 tej regulacji prawnej dodaje, że we wskazanej ewidencji wykazuje się dane o sprzedaży, zawarte w dokumentach wystawianych przy zastosowaniu kas rejestrujących, w tym określające przedmiot opodatkowania, wysokość podstawy opodatkowania i podatku należnego oraz dane służące identyfikacji poszczególnych sprzedaży, w tym numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku albo podatku od wartości dodanej.
Czym jest wskazana wyżej sprzedaż? Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT należy przez nią rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Usługi budowlane są traktowane jako usługi związane z nieruchomościami. Stosuje się do nich art. 28e ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości. Co ważne – dla określenia miejsca opodatkowania (świadczenia) takich usług nie ma znaczenia status podatkowy ich nabywcy. Każdorazowo są one opodatkowane w kraju położenia nieruchomości. W naszym przypadku usługi budowlane są wykonywane wyłącznie na nieruchomościach znajdujących się poza granicami Polski. Nie podlegają zatem opodatkowaniu w kraju.
fot. Paylessimages - Fotolia.com
Zagranicznych usług budowlanych nie ujmujesz na kasie fiskalnej
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 22.08.2019 r. nr 0115-KDIT1-2.4012.341.2019.1.RS wyjaśnił co następuje: „(…) Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych regulacji jak i wskazanych orzeczeń prowadzi do stwierdzenia, że wykonywane przez Wnioskodawcę roboty budowlane oraz budowlano-montażowe przy użyciu własnych materiałów stanowią świadczenie kompleksowe, w którym to ww. usługi mają charakter świadczenia głównego, bowiem to one mają charakter dominujący pod względem znaczenia, sensu i celu nabycia. W konsekwencji, czynności te są tak ściśle ze sobą powiązane, że tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość – świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – której to rozdzielenie na elementy składowe, tj. roboty i materiały, miałoby sztuczny charakter, gdyż celem opisanych czynności – jak wynika z zawartej umowy – jest wykonanie określonych robót budowlanych i budowlano-montażowych na nieruchomości będącej własnością zleceniodawcy, a nie dostarczenie materiałów budowlanych. W związku z tym, że usługi te są związane z nieruchomością, miejscem ich świadczenia i opodatkowania jest na podstawie art. 28e ustawy, miejsce położenia nieruchomości. Skoro – jak wynika z treści wniosku – usługi te są w całości wykonywane poza terytorium kraju, a więc gdzie jest położona dana nieruchomość, zatem nie podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski. Tym samym nie mają do nich zastosowania regulacje polskiej ustawy o podatku od towarów i usług. W rezultacie zasady dokumentowania ww. czynności, w tym wykazanie poszczególnych elementów składowych świadczenia regulują przepisy kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia i opodatkowania przedmiotowych usług.(…)”
W konsekwencji należy przyjąć, że świadczenie usług budowlanych, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium Polski, nie podlega obowiązkowi ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej w kraju. Nie należy jej też uwzględniać przy wyliczaniu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w tym zakresie
Jak wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 24.03.2017 r. nr 3063-ILPP2-2.4512.260.2016.1.AD: „(…) świadczenie usług budowlanych dla których miejsce świadczenia znajduje się poza granicami RP nie podlega obowiązkowi ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w kraju, ponieważ usługi te nie wypełniają definicji sprzedaży wskazanej w art. 2 pkt 22 ustawy.(…)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)