eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowośćRezygnacja z usługi, zadatek a VAT i księgowania

Rezygnacja z usługi, zadatek a VAT i księgowania

2006-09-11 13:37

Kontrahent wpłacił spółce z o.o. zadatek na usługę, po czym z niej zrezygnował. Umowa stanowiła, że w takim przypadku zadatek nie będzie zwrócony. Jakie czynności powinna wykonać księgowa, aby wszystko było zgodnie z przepisami? Czy wystawiać na tą wpłatę fakturę, czy notę? Czy zadatek jest opodatkowany VAT? Jakie należy wykonać księgowania?

Przeczytaj także: 5 zasad, którymi warto się kierować ubiegając się o kredyt hipoteczny

W obecnym stanie prawnym obowiązującym w zakresie podatku od towarów i usług otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności, w szczególności w postaci przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).

Tak więc skoro otrzymaliście Państwo od kontrahenta zadatek przed wykonaniem usługi, to powstał obowiązek opodatkowania jej podatkiem VAT według stawki podatku właściwej dla usługi, której zadatek dotyczy.

Uwaga!
Podatek należny podlega rozliczeniu w deklaracji dla podatku VAT w miesiącu (kwartale), w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli za okres, w którym otrzymano część należności.

W terminie 7 dni od daty otrzymania zadatku należy wystawić fakturę. Minimum danych, jakie musi zawierać faktura stwierdzająca pobranie części należności, zawiera ust. 3 § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 90, poz. 798 ze zm.).

Fakt, że kontrahent zrezygnował z transakcji, pozostanie bez wpływu na dokonane rozliczenia w tym zakresie. Jedynie zwrot nabywcy zadatku stanowiłby podstawę do wystawienia faktury korygującej i zmniejszenia obrotu, a tym samym podatku należnego za miesiąc, w którym wystawca faktury korygującej otrzyma potwierdzenie jej odbioru.

Ewidencja operacji gospodarczych będzie następująca:

1. Otrzymanie zadatku:

• Wn „Kasa” lub „Rachunki bankowe”,
• Ma „Rozrachunki z dostawcami”.

2. Wystawienie faktury:

• Wn „Rozrachunki z dostawcami”,
• Ma „Rozrachunki z tytułu VAT (należny podatek VAT) oraz „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” (wartość netto faktury).

3. Zaksięgowanie przepadku zadatku:

• Wn „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”,
• Ma „Pozostałe przychody operacyjne”.


Podstawa prawna:

• art. 19 ust. 11, art. 29 ust. 2 i ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.),

• § 14 ust. 1 i ust. 3, § 16 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 90, poz. 798 ze zm.).


„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.

oprac. : Portal FK Portal FK

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: