Dopłaty bezpośrednie dla rolników a zwolnienie z podatku
2006-09-14 13:12
Przeczytaj także: Rolnik ryczałtowy: sprzedaż maszyn podlega PCC
Czy w celu ustalenia wskaźnika udziału przychodów z działalności rolniczej w przychodach ogółem należy uwzględniać dopłaty bezpośrednie z UE?
Do celów ustalenia 60% wskaźnika udziału przychodów z działalności rolniczej w przychodach ogółem do przychodów z działalności rolniczej zaliczane są również otrzymane dopłaty bezpośrednie zarówno do powierzchni użytków rolnych gospodarstwa rolnego, jak i do określonych upraw produkcji roślinnej.
Są to bowiem dopłaty do bieżącej działalności rolniczej, mającej ścisły związek z działalnością rolniczą prowadzoną w gospodarstwie rolnym. Wpływają zatem bezpośrednio na przychody z tej działalności.
Przychodów pochodzących ze środków pomocowych realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE w zakresie określonym przepisami dotyczącymi organizacji rynków: owoców i warzyw, chmielu, tytoniu oraz suszu paszowego, zdaniem Ministra Finansów, nie można zakwalifikować do przychodów z działalności rolniczej.
Środki te otrzymują podmioty, które mają określone uprawnienia, zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego. Podmiotami tymi są grupy producentów albo przedsiębiorcy produkujący skrobię, susz paszowy albo wstępnie przetwarzający tytoń, a także prowadzący działalność w zakresie przechowalnictwa produktów rolnych, handlu artykułami rolno-spożywczymi (eksport-import) uczestniczący w mechanizmach interwencji na wspólnotowym rynku rolnym.
Działalność przedsiębiorców w tym zakresie nie jest działalnością rolniczą, a tym samym otrzymane przez te podmioty środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej wraz z niezbędnym współfinansowaniem krajowym na tę działalność również nie mogą być zaliczane do tych przychodów.
Przy ustalaniu udziału przychodów z działalności rolniczej w kwocie przychodów ogółem nie uwzględnia się także przychodów uzyskanych:
- w związku z regulowaniem zobowiązań wobec Agencji Nieruchomości Rolnych wierzytelnościami nabytymi od wierzycieli tej Agencji,
- ze sprzedaży produktów produkcji rolniczej nabytych przez spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną od członków tych spółdzielni – w części odpowiadającej cenie nabycia tych produktów.
Podstawa prawna:
art. 2 ust. 2, art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.
![NIK skontrolował dopłaty bezpośrednie [© Syda Productions - Fotolia.com] NIK skontrolował dopłaty bezpośrednie](https://s3.egospodarka.pl/grafika/doplaty-bezposrednie/NIK-skontrolowal-doplaty-bezposrednie-d8i3B3.jpg)
oprac. : Portal FK