eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweNowe przepisy dotyczące VAT

Nowe przepisy dotyczące VAT

2006-09-07 13:08

Od początku lipca 2006 r. powinieneś stosować nowe przepisy dotyczące VAT. Nie są to zaktualizowane regulacje zapisów dotychczas obowiązującej ustawy o VAT, lecz stanowią ich uzupełnienie. Modyfikacja przepisów ma na celu ich europejską unifikację i dotyczy: zdefiniowania środków transportu, usług elektronicznych oraz sprzedaży wysyłkowej.

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

Obecnie, stosując ustawę o podatku VAT, musisz zaliczyć do środków transportu przyczepy, naczepy oraz wagony kolejowe. Jeśli zatem świadczysz usługi wynajmu wymienionych środków transportowych, to Twoja siedziba prowadzenia działalności albo Twoje miejsce zamieszkania będą miejscem świadczenia tych usług na potrzeby tego podatku.

Nowelizacja redefiniuje pojęcie usług elektronicznych. Za takie musisz teraz uznać te usługi świadczone przez Internet albo sieć elektroniczną, których realizowanie zostało na tyle zautomatyzowane, że udział człowieka jest niewielki, a jednocześnie ich zrealizowanie jest uwarunkowane technologiami informacyjnymi.

Przykładowe usługi elektroniczne, a także lista usług, których za takie nie możesz uznać, jest przedstawiona w akcie nowelizacyjnym (zał. Nr 1 do rozporządzenia Rady UE nr 1777/2005 z 17 października 2005 r.). Zwróć uwagę, że wykaz usług nie jest katalogiem zamkniętym, lecz jedynie prezentuje przykładowe usługi elektroniczne.

Ostatnia pozycja nowelizacji przepisów o VAT dotyczy sprzedaży wysyłkowej. Dotychczas, gdy przekroczyłeś kwotę ustaloną przez państwo członkowskie, które było adresem przeznaczenia wysłanych lub transportowanych towarów, stawało się miejscem opodatkowania VAT od dostawy następnej. Wprowadzona nowelizacja powoduje, że już dostawa przekraczająca wyznaczony limit zobowiązuje Cię do rozliczania się w państwie adresata.

Nowe przepisy, zawarte w rozporządzeniu Rady UE nr 1777/2005, stosowane są od lipca 2006 r. bezpośrednio, bez wprowadzania ich w życie ustawą.


„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

oprac. : Poradnik Finansowo-Księgowy Poradnik Finansowo-Księgowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: