SLIM VAT 2: Ujmowanie faktur korygujących in minus przy imporcie usług i WNT
2021-07-22 13:14
Jak rozliczać faktury korygujące na zagraniczne zakupy? © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: SLIM VAT: Faktury korygujące in minus w 2021 roku w przykładach
Jednym ze sposobów jest ujmowanie korekty in minus w dacie wystawienia faktury korygującej. Dopuszczalne jest także ujmowanie korekty in minus w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą. Kolejnym sposobem, który wykształcił się w praktyce jest ujmowanie korekty w zależności od przyczyny tej korekty.Ze względu na brak jednolitej praktyki i niepewność w jakim okresie powinna zostać rozliczona korekta Ustawodawca postanowił jednoznacznie uregulować tę kwestię.
fot. apops - Fotolia.com
Jak rozliczać faktury korygujące na zagraniczne zakupy?
Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe, uchwalona na posiedzeniu 24.06.2021 r. przewiduje uregulowanie sposobu dokonywania korekty in minus w przypadku importu usług, WNT oraz dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT podatnikiem jest ich nabywca, w zależności od wystąpienia przyczyny korekty, tj. ustawa przewiduje dodanie:
- art. 29a ust. 15a w brzmieniu: „W przypadku importu usług oraz dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca, gdy podstawa opodatkowania uległa obniżeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna obniżenia podstawy opodatkowania.”;
- art. 30a ust. 1a w brzmieniu: „W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdy podstawa opodatkowania uległa obniżeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna obniżenia podstawy opodatkowania.”
(Ustawa dostępna pod linkiem: )
Na podstawie powyższych zmian, w sytuacji gdy korekta wartości WNT lub importu usług będzie spowodowana przyczyną „pierwotną”, powstałą już na etapie zawarcia danej transakcji, to korektę będzie należało ująć w rozliczeniu za okres, w którym rozliczona została pierwotna transakcja z tytułu WNT lub importu usług. Natomiast, jeżeli korekta spowodowana będzie zdarzeniami następczymi, to korekta w tytułu importu usług lub WNT będzie ujmowana w rozliczeniu za miesiąc (kwartał, w przypadku podatników rozliczających się za okresu kwartalne), w którym zaistniała przyczyna obniżenia podstawy opodatkowania.
Dnia 28 czerwca 2021 r. ustawa została przekazana do Senatu, obecnie trwają nad nią prace w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.
Powyższe zmiany mają wejść w życie z dniem 1 października 2021 r.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)