VI Dyrektywa VAT: kiedy można stosować jej przepisy
2006-09-05 13:08
Przeczytaj także: Organ władzy publicznej jako podatnik VAT a VI Dyrektywa
Jeżeli Polska nie wprowadziła w wyznaczonym terminie do swoich krajowych przepisów zasad zawartych w VI Dyrektywie lub zrobiła to w sposób nieprawidłowy (jeśli wprowadzone przepisy krajowe są sprzeczne z Dyrektywą) – to w razie sporu z fiskusem możesz powoływać się wprost na przepisy VI Dyrektywy. Oznacza to, że w takiej sytuacji możesz pominąć przepisy krajowe i stosować bezpośrednio do swojej sytuacji przepisy wspólnotowe.Stanowisko to potwierdził wielokrotnie ETS m.in. w orzeczeniu w sprawie C-150/99 pomiędzy Stockholm Lindopark AB a Państwem Szwedzkim. Z kolei na gruncie polskich przepisów wynika to, moim zdaniem, zarówno z ratyfikowanego traktatu o przystąpieniu Polski do UE, jak i z art. 91 Konstytucji RP.
W ostatnim czasie także i polskie sądy zaczynają wydawać wyroki, z których wynika prymat VI Dyrektywy VAT nad przepisami uptu. Niedawno w wyroku z 9 lutego 2006 r. (sygn. akt. III SA/Wa 3203/2005) WSA orzekł, że zgodnie z zasadą pierwszeństwa prawa wspólnotowego nad prawem krajowym, możesz bezpośrednio powoływać się na przepisy VI Dyrektywy VAT. Jednak abyś mógł do swojej sytuacji bezpośrednio zastosować odpowiedni przepis VI Dyrektywy, musi on (przepis) być bezwzględnie obowiązujący oraz wystarczająco precyzyjny do bezpośredniego stosowania.
Uwaga!
Z orzecznictwa ETS wynika jasno, że większość przepisów VI Dyrektywy VAT nadaje się do bezpośredniego zastosowania.
![Interpretacje podatkowe a prawo unijne [© whitelook - Fotolia.com] Interpretacje podatkowe a prawo unijne](https://s3.egospodarka.pl/grafika/interpretacje-podatkowe/Interpretacje-podatkowe-a-prawo-unijne-JbjmWj.jpg)
oprac. : Poradnik Podatnika