Ulga B+R w przypadku podmiotów powiązanych
2021-07-15 07:24
Koszty kwalifikowane ulgi B+R gdy podmioty powiązane © StockPhotoPro - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany
W wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 21.02.2019 r. (znak 0114-KDIP2-1.4010.25.2019.1.MR) Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym sprzedaż wyników prac działalności badawczo-rozwojowej na rzecz podmiotu powiązanego nie wyklucza skorzystania z ulgi B+R.Jak wynika ze stanowiska wyrażonego w interpretacji, w wyniku sprzedaży nie dochodzi do refakturowania, gdyż podatnik uzyskuje zysk, nie można więc mówić o zwrocie kosztów, a o dochodzie z prowadzonej działalności. Tym samym koszty wykonania prac badawczo-rozwojowych podatnik ponosi ze środków własnych, a dopiero sprzedaż ich wyniku generuje u niego przychód. Jako, że podatnik kalkuluje swoje wynagrodzenie oraz ponosi ekonomiczny ciężar kosztu, nie znajdzie zastosowania wyłączenie dotyczące „kosztów zwróconych”. Przepis bowiem nie ogranicza sposobu wykorzystania wyników prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, które mogą zostać zarówno wykorzystane jedynie w działalności podatnika, jak i zbyte na rzecz innych podmiotów.
Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż opisywana sytuacja dotyczy zastosowania konkretnej metody kalkulacji cen transferowych, a mianowicie metody koszt plus marża. Prawidłowość zastosowania niniejszej metody została także potwierdzona w innych interpretacjach, w tym m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 15.02.2018 r. (znak 0114-KDIP2-1.4010.372.2017.2.JS).
fot. StockPhotoPro - Fotolia.com
Koszty kwalifikowane ulgi B+R gdy podmioty powiązane
Wskazać należy jednak, że pomimo możliwości wykorzystania powyżej wskazanej argumentacji w przypadku innych metod kalkulacji cen transferowych, nie zawsze mogą one zostać zaakceptowane przez organ podatkowy. W szczególności w przypadku, gdy cena ustalona pomiędzy podmiotami powiązanymi będzie nierynkowa (np. brak marży).
Może pojawić się także ryzyko w przypadku zastosowania metody podziału zysku, bowiem w przypadku zastosowania tej metody, oba podmioty powinny partycypować w kosztach danych prac. Dotyczyć to będzie jednak tylko sytuacji, w której partycypacja ta będzie ewidencjonowana w sposób nieprawidłowy lub nierzetelny. Jasny podział kosztów prac powinien wykluczyć powyższe ryzyko.
oprac. : Paweł Janiak / TAXEO Komorniczak i Wspólnicy s.k.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)