Koszty podatkowe: Zapłata MPP na rachunek spoza białej listy VAT
2021-06-01 13:33
Dobrowolna podzielona płatność chroni przez utratą kosztów podatkowych © wsf-f - Fotolia.com
Przeczytaj także: Transakcje powyżej 15.000 zł: zapłata kartą płatniczą a koszty podatkowe
Załóżmy że firma zakupiła w kraju towar od kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT za kwotę 20.000 zł brutto – na tę wartość została wystawiona faktura. Nie był to towar ujęty w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, firma jednakże dobrowolnie dokonała zapłaty w ramach mechanizmu podzielonej płatności ale na konto sprzedawcy, które nie figuruje na białej liście VAT. Czy w takim przypadku firma będzie mogła rozpoznać koszty podatkowe z tytułu zakupu tych towarów?Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (a więc której wartość przekracza 15.000 zł):
- została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
- została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (czyli na białej liście) - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, lub
- pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy.
Tak stanowią art. 15d ustawy o CIT i odpowiednio w art. 22p ustawy o PIT.
Jeżeli zaś podatnik już zaliczył dany wydatek do kosztów uzyskania przychodu, to w części, w jakiej jego płatność nastąpi z naruszeniem powyższego obowiązku, zmniejsza ona koszty uzyskania przychodów bądź zwiększa przychody (gdy koszty nie pozwolą na pełne obniżenie) w miesiącu, w którym odpowiednio została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego, został zlecony przelew albo płatność została dokonana z pominięciem MPP.
fot. wsf-f - Fotolia.com
Dobrowolna podzielona płatność chroni przez utratą kosztów podatkowych
Zwolnienie z negatywnych konsekwencji w podatku dochodowym
W niektórych przypadkach podatnicy mogą zwolnić się z negatywnych konsekwencji zapłaty na rachunek spoza białej listy. Wśród tych sytuacji można wyróżnić m.in. te, gdzie zapłata należności przez podatnika:
- została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a podatnik złożył przy pierwszej zapłacie należności przelewem na ten rachunek zawiadomienie, o którym mowa w art. 117ba § 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, który dokonał zapłaty należności, w terminie 7 dni (w czasie pandemii COVID-19 termin ten został wydłużony do 14 dni) od dnia zlecenia przelewu, czy
- została dokonana z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, o którym mowa w art. 108a ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym, skoro w naszym przypadku zapłata za transakcję przekraczającą 15.000 zł została dokonana na rzecz czynnego podatnika VAT na konto inne, aniżeli znajdujące się na białej liście VAT, ale z dobrowolnym zachowaniem mechanizmu podzielonej płatności, to opłacony w taki sposób wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, na zasadach ogólnych. Wskazane wyżej ograniczenie nie będzie miało do niego zastosowania.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)