eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaHandel mieszkaniami z rynku wtórnego w podatku VAT

Handel mieszkaniami z rynku wtórnego w podatku VAT

2021-03-17 12:53

Przeczytaj także: Sprzedaż zabytkowego budynku zwolniona z podatku VAT?



Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, aby planowana przez Wnioskodawcę dostawa opisanego we wniosku lokalu mieszkalnego podlegała zwolnieniu od podatku należy rozpatrzeć warunki zawarte w art. 43 ust. 1, pkt 10, pkt 10a i pkt 2 ustawy.

A zatem dla stwierdzenia, czy dostawa opisanego lokalu może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Należy jednocześnie podkreślić, że – jak wynika z opisu sprawy – ww. lokal mieszkalny stanowi dla Wnioskodawcy towar handlowy przeznaczony do dalszej sprzedaży. Tym samym skoro nie mamy do czynienia ze środkiem trwałym, nakłady ponoszone przez Wnioskodawcę na ww. lokal mieszkalny nie będą stanowiły ulepszenia w rozumieniu art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak już zaznaczono powyżej, na gruncie prawa podatkowego „ulepszenie” jest pojęciem, które dotyczy wyłącznie składników majątku będących środkami trwałymi. Zatem, ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na ulepszenie lokalu nie mają wpływu na kwestię pierwszego zasiedlenia przedmiotowego lokalu, gdyż sprzedawany lokal stanowi towar handlowy, co oznacza, że nie może one ulec ulepszeniu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Analizując zatem okoliczności sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie w odniesieniu do sprzedaży lokalu mieszkalnego, o którym mowa we wniosku Wnioskodawca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że w odniesieniu do przedmiotowego lokalu mieszkalnego – jak wynika z opisu sprawy – doszło do pierwszego zasiedlenia i pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. lokalu mieszkalnego, a dokonaną przez Wnioskodawcę dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata. W konsekwencji uznać należy, że dostawa ww. lokalu mieszkalnego, nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, w związku z czym, zostaną spełnione przesłanki warunkujące możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W związku z zastosowaniem zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do dostawy przedmiotowego lokalu mieszkalnego, bezzasadne jest badanie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a i art. 43 ust. 1 pkt 2, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz wskazane wyżej przepisy prawa, odpowiadając na pytanie Wnioskodawcy, należy stwierdzić, że dostawa opisanego lokalu mieszkalnego nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, ponieważ do pierwszego zasiedlenia doszło już w 2008 roku oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dniem dokonania transakcji upłynie więcej niż 2 lata. Oznacza to, że przedmiotowa sprzedaż korzystać będzie ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. (…)

Jak już wskazano w niniejszej interpretacji sprzedaż lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem wniosku będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Ponieważ, jak Wnioskodawca wskazał, do pierwszego zasiedlenia lokalu mieszkalnego doszło już w 2008 roku a dokonywane przez Wnioskodawcę wydatki nie stanowią ulepszeń w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym ze względu na traktowanie lokalu jako towar handlowy, to już w momencie nabycia towarów i usług wykorzystywanych do remontu (odnowienia) lokalu Wnioskodawca posiada wiedzę, że sprzedaż lokalu będzie zwolniona od podatku VAT.

Należy wskazać, że podstawowa zasada dotycząca odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a. nabycia towarów i usług,
b. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Jak powyżej rozstrzygnięto planowana przez Wnioskodawcę transakcja dostawy przedmiotowego lokalu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego, nabyte przez Wnioskodawcę towary i usługi, związane np. z remontem (odnowieniem) tego lokalu, zostaną ostatecznie wykorzystane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku VAT. W konsekwencji nie będzie spełniony podstawowy warunek uprawniający Wnioskodawcę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem nabywane towary i usługi na remont (odnowienie) przedmiotowego lokalu nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Wobec powyższego, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na remont (odnowienie) ww. lokalu mieszkalnego, ponieważ towary i usługi nabywane w związku z remontem (odnowieniem) ww. lokalu będą wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT.

W konsekwencji, Wnioskodawca pomimo ponoszenia nakładów na remont (odnowienie) lokalu mieszkalnego będzie miał prawo do zastosowania zwolnienia z podatku VAT do sprzedaży tego lokalu, jednakże nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług wykorzystywanych do tego remontu (odnowienia) ze względu na brak związku tych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: