Ulga termomodernizacyjna: data poniesienia wydatku
2021-03-16 13:33
Zaliczki sprzed 2019 r. w ulgdze termomodernizacyjnej © pixabay.com
Przeczytaj także: Ulga termomodernizacyjna w PIT za 2020 r.
Ulga termomodernizacyjna, bo to o niej mowa, pozwala odliczyć od dochodu/przychodu maksymalnie 53.000 zł wydatków na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Ulga ta jednak przeznaczona jest wyłącznie dla wybranych.Odliczenie obejmuje bowiem wyłącznie tych podatników, którzy przeprowadzą wybrane inwestycje termomodernizacyjne na posiadanych nieruchomościach mieszkalnych, a mówiąc dokładniej budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, których są co najmniej współwłaścicielami. Uwagę na powyższe zwrócił fiskus m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 13.03.2020 r. nr 0115-KDIT2.4011.31.2020.1.ŁS, którą opisaliśmy tutaj: Ulga termomodernizacyjna tylko na budynki jednorodzinne.
Limit 53.000 zł odnosi się tutaj do wszystkich przeprowadzanych inwestycji przez danego podatnika, bez względu na liczbę posiadanych budynków mieszkalnych. Ważny jest też termin zakończenia danego przedsięwzięcia inwestycyjnego – to musi się skończyć w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Przykład
Podatnik rozpoczął przedsięwzięcie termomodernizacyjne polegające na dociepleniu budynku w styczniu 2019 r. (wtedy poniesiono pierwszy wydatek). Jeżeli przedsięwzięcie nie zakończy się do końca 2022 r., podatnik będzie obowiązany do zwrotu ulgi.
Ulga jest rozliczana na bieżąco – nie należy z odliczeniem czekać do zakończenia inwestycji, gdy ta nie mieści się w jednym roku. Dopiero kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
fot. pixabay.com
Zaliczki sprzed 2019 r. w ulgdze termomodernizacyjnej
Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Mimo to są w niej ujęte już inwestycje rozpoczęte wcześniej, ale z tym zastrzeżeniem, że jedynie w zakresie wydatków poniesionych od roku 2019. Również tutaj obowiązuje 3-letni okres zakończenia przedsięwzięcia liczony od roku jego rozpoczęcia.
Jeżeli zatem dla przykładu podatnik rozpoczął inwestycję polegającą na ociepleniu własnego domu w 2018 r., która to zakończyła się w roku 2019, to wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 r. może uwzględnić w uldze termomodernizacyjnej, zaś trzyletni termin liczony jest od końca roku 2018.
Co przy tym niezwykle ważne – powyższe stosuje się także w przypadku wcześniejszego wpłacenia zaliczek.
Przykład
Podatnik wpłacił zaliczkę na piec gazowy w 2018 roku. Sprzedaż pieca nastąpiła w 2019 r. i w tym roku została wystawiona faktura.
Podatnik może odliczyć w całości wydatki poniesione na zakup pieca (łącznie z kwotą zaliczki zapłaconą w 2018 r.), o ile spełni pozostałe warunki.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)