Spółka jawna osób fizycznych w podatku CIT
2021-03-10 13:20
Kiedy spółki jawne poza podatkiem CIT? © fox17 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Prognozy 2021. Zmiany w podatkach pogorszą konkurencyjność polskich firm
Poczynając od 1 stycznia 2021 r. podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są już nie tylko osoby prawne (czyli m.in. spółki kapitałowe, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie itp.), czy spółki komandytowo-akcyjne, ale również wszystkie spółki komandytowe (które jednak moment objęcia CIT-em mogły odwlec do maja 2021 r.) oraz wybrane spółki jawne.
a) przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według ustalonego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki, o którym mowa odpowiednio w art. 5 ust. 1 albo o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.), lub
b) aktualizacji informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników
- do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki.
Informacja taka musi zawierać:
1) imię i nazwisko albo firmę (nazwę), adres miejsca zamieszkania albo adres siedziby, numer identyfikacji podatkowej oraz wielkość prawa do udziału w zysku spółki jawnej:
a) wspólnika będącego podatnikiem osiągającym dochody ze spółki jawnej,
b) podatnika niebędącego wspólnikiem spółki jawnej osiągającego dochody z tej spółki;
2) nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej podmiotu niebędącego podatnikiem podatku dochodowego, za pośrednictwem którego podatnik osiąga dochody ze spółki jawnej, oraz wielkość posiadanego przez podatnika prawa do udziału w zysku tego podmiotu.
fot. fox17 - Fotolia.com
Kiedy spółki jawne poza podatkiem CIT?
Pierwszą informację, o której mowa powyżej, należało złożyć fiskusowi w terminie do 31 stycznia 2021 r. na druku CIT-15J, wraz z załącznikiem o danych podatnika podatku dochodowego, który osiąga dochody ze spółki jawnej oznaczonego symbolem CIT/JW.
Co w sytuacji niezłożenia takiej informacji bądź niedochowania terminu jej złożenia? Wówczas spółka jawna uzyskała status podatnika CIT z dniem 1 stycznia 2021 r., z dniem rozpoczęcia działalności albo z dniem, w którym nastąpiła zmiana w składzie podatników (w zależności od sytuacji).
Status podatnika CIT może uzyskać jednakże wyłącznie ta spółka jawna, w której co najmniej jeden wspólnik nie był osobą fizyczną i spółka ta nie wypełniła nałożonych na nią obowiązków informacyjnych. Nie dotyczy to natomiast spółek jawnych, w których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Co to oznacza?
Otóż spółki jawne wyłącznie osób fizycznych zgodnie z ustawą nigdy nie uzyskują statusu podatnika CIT. W związku z tym spółki takie nie są obowiązane do wypełniania żadnych obowiązków informacyjnych w tym zakresie jak też od wypełnienia tych obowiązków nie jest uzależnione to, czy status podatnika CIT taka spółka uzyska.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)