Wymiana opon w samochodzie osobowym w kosztach firmy
2020-12-09 13:17
Zmiana opon na zimowe w podatku dochodowym © industrieblick - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak rozliczyć zakup zimowych opon do firmowego samochodu osobowego?
Samochód prywatny wykorzystywany w działalności
Użytkujesz w prowadzonej firmie swój prywatny samochód osobowy? Część ponoszonych na niego wydatków eksploatacyjnych zaliczysz do kosztów podatkowych. Niestety ustawodawca uznała, że samochody prywatne firmie mogą służyć maksymalnie w 20% i to ta wartość trafi do kosztów z wydatku związanego z zakupem i wymianą opon. Wskazuje na to art. 23 ust. 1 pkt 46 i ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).
Zakup opon do samochodu będącego środkiem trwałym firmy
Nabywając opony do samochodu osobowego będącego środkiem trwałym firmy należy pamiętać, że wydatek taki nie stanowi ulepszenia samochodu. Jednym z warunków ulepszenia jest bowiem (obok limitu wartościowego – wartość ulepszenia w ciągu roku musi przekroczyć 10.000 zł) wzrost wartości użytkowej. Zakup opon do samochodu nie wpływa na wzrost jego wartości użytkowej. W rezultacie nie jest ulepszeniem.
fot. industrieblick - Fotolia.com
Zmiana opon na zimowe w podatku dochodowym
W związku z powyższym, zakup opon do samochodu podlegaj ujęciu bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów na zasadach ogólnych (skoro zakup następuje do firmowego samochodu, służącego działalności gospodarczej, to pozostaje w związku z tą działalnością, spełniając definicję kosztu podatkowego). I teraz w zależności od tego, czy pojazd służy tylko działalności gospodarczej czy celom mieszanym, koszty takie zostaną rozliczone w całości bądź części.
Co do zasady zatem zakup opon do samochodu osobowego będącego środkiem trwałym firmy trafi do kosztów podatkowych w wysokości 75% poniesionego wydatku. Aby koszt rozpoznać w całości, przedsiębiorca musi wykorzystać samochód wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej, co wymaga na ogół zaprowadzenia dodatkowej dokumentacji (zgodnie z przepisami ustawy o VAT).
Dodajmy w tym miejscu, że przy ustalaniu kwoty wydatku podlegającej zaliczeniu w ciężar kosztów podatkowych, należy do niej wliczyć również VAT naliczony w cenie zakupu, który nie podlega odliczeniu.
Zakup opon do samochodu w leasingu
Również zakup opon do samochodu będącego przedmiotem leasingu operacyjnego pozostaje w związku z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą, a przez to może być zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Zasady postępowania przy rozliczaniu wydatku są takie same, jak w przypadku samochodu będącego środkiem trwałym firmy.
Zakup taki trafi zatem do kosztów podatkowych w całości (jeżeli samochód służy wyłącznie prowadzonej działalności gospodarczej) bądź w 75% (gdy pojazd jest używany także w innym celu).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)