eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWymiana opon w samochodzie osobowym w kosztach firmy

Wymiana opon w samochodzie osobowym w kosztach firmy

2020-12-09 13:17

Wymiana opon w samochodzie osobowym w kosztach firmy

Zmiana opon na zimowe w podatku dochodowym © industrieblick - Fotolia.com

Samochód prywatny wykorzystywany w firmie, w leasingu czy stanowiący środek trwały. To z którą sytuacją będziemy mieć do czynienia, rzutuje na sposób rozliczenia w kosztach podatkowych wymiany opon na zimowe.

Przeczytaj także: Jak rozliczyć zakup zimowych opon do firmowego samochodu osobowego?

Z tytułu wymiany opon w samochodzie osobowym do kosztów firmowych trafi wydatek w wysokości 20%, 75% lub 100%.


Samochód prywatny wykorzystywany w działalności


Użytkujesz w prowadzonej firmie swój prywatny samochód osobowy? Część ponoszonych na niego wydatków eksploatacyjnych zaliczysz do kosztów podatkowych. Niestety ustawodawca uznała, że samochody prywatne firmie mogą służyć maksymalnie w 20% i to ta wartość trafi do kosztów z wydatku związanego z zakupem i wymianą opon. Wskazuje na to art. 23 ust. 1 pkt 46 i ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).
Opony stanowią część składową samochodu, która pozwala na jego bezpieczne używanie w określonych warunkach drogowych. Ich wymianę należy traktować jak zwykłą eksploatację samochodu.

Zakup opon do samochodu będącego środkiem trwałym firmy


Nabywając opony do samochodu osobowego będącego środkiem trwałym firmy należy pamiętać, że wydatek taki nie stanowi ulepszenia samochodu. Jednym z warunków ulepszenia jest bowiem (obok limitu wartościowego – wartość ulepszenia w ciągu roku musi przekroczyć 10.000 zł) wzrost wartości użytkowej. Zakup opon do samochodu nie wpływa na wzrost jego wartości użytkowej. W rezultacie nie jest ulepszeniem.

fot. industrieblick - Fotolia.com

Zmiana opon na zimowe w podatku dochodowym

Wydatek związany z wymianą opon, zarówno w samochodzie firmowym, tym w leasingu, jak i prywatnym, ale wykorzystywanym w działalności gospodarczej, może trafić do kosztów podatkowych. Stopień rozliczenia kosztów będzie jednak różny w zależności od danej sytuacji.


W związku z powyższym, zakup opon do samochodu podlegaj ujęciu bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów na zasadach ogólnych (skoro zakup następuje do firmowego samochodu, służącego działalności gospodarczej, to pozostaje w związku z tą działalnością, spełniając definicję kosztu podatkowego). I teraz w zależności od tego, czy pojazd służy tylko działalności gospodarczej czy celom mieszanym, koszty takie zostaną rozliczone w całości bądź części.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania firmowego samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej - jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.

Co do zasady zatem zakup opon do samochodu osobowego będącego środkiem trwałym firmy trafi do kosztów podatkowych w wysokości 75% poniesionego wydatku. Aby koszt rozpoznać w całości, przedsiębiorca musi wykorzystać samochód wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej, co wymaga na ogół zaprowadzenia dodatkowej dokumentacji (zgodnie z przepisami ustawy o VAT).
Obowiązuje domniemanie, że samochód jest używany nie tylko firmowo, ale także do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością (użytek mieszany).

Dodajmy w tym miejscu, że przy ustalaniu kwoty wydatku podlegającej zaliczeniu w ciężar kosztów podatkowych, należy do niej wliczyć również VAT naliczony w cenie zakupu, który nie podlega odliczeniu.

Zakup opon do samochodu w leasingu


Również zakup opon do samochodu będącego przedmiotem leasingu operacyjnego pozostaje w związku z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą, a przez to może być zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Zasady postępowania przy rozliczaniu wydatku są takie same, jak w przypadku samochodu będącego środkiem trwałym firmy.

Zakup taki trafi zatem do kosztów podatkowych w całości (jeżeli samochód służy wyłącznie prowadzonej działalności gospodarczej) bądź w 75% (gdy pojazd jest używany także w innym celu).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: