W przyszłym roku nie zmienisz amortyzacji podatkowej
2020-12-08 12:31
Ryczałtowiec nie obniży stawki amortyzacji © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Amortyzacja środków trwałych: stawka 0% jest dopuszczalna
Przypomnijmy, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych (stanowiącym załącznik numer 1 do ustawy o PIT) i zasad określonych w tej ustawie.
Metod amortyzacji środków trwałych jest kilka. Raz wybrana ma zastosowanie do niego przez cały czas – nie można jej zmienić. Co innego stawki amortyzacyjne. Te z początkiem roku można zmieniać (w dopuszczalnych przez ustawodawcę limitach – czyli nie więcej niż wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o PIT; limitu dolnego natomiast nie ma).
Z rozwiązania tego podatnicy skrzętnie korzystali, gdy przysługiwały im inne preferencje podatkowe. Przykładem jest tutaj opodatkowanie firmy ryczałtem eiwdencjonowanym. W czasie takiego opodatkowania bowiem „amortyzacja biegnie” tylko nie jest uwzględniana w kosztach podatkowych (bo te nie są rozliczane).
Później - w razie zmiany formy opodatkowania podatnicy rozliczający się dotychczas ryczałtowo, zobowiązani są do założenia ewidencji środków trwałych wymaganej dla zasad ogólnych, w której muszą uwzględnić odpisy amortyzacyjne przypadające za okres opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego lub podatku tonażowego. Warto zatem w takim przypadku zadbać o to, aby za ten czas amortyzacja była jak najniższa, aby w pełni ją wykorzystać już po zmianie formy opodatkowania.
Drugi przypadek to korzystanie ze zwolnienia z opodatkowania. Jeżeli bowiem dany przychód jest zwolniony od podatku, to również przypadające na niego koszty nie mogą być kosztami podatkowymi. Przykładem są tutaj chociażby specjalne strefy ekonomiczne.
fot. apops - Fotolia.com
Ryczałtowiec nie obniży stawki amortyzacji
Nic więc dziwnego w tym, że w okresie, w którym podatnicy nie mogą uwzględniać w rachunku podatkowym odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (tzn. te nie pomniejszają kosztów podatkowych) – chcą aby były one jak najniższe, a podwyższane są dopiero, gdy wpływają na wysokość podatku. W dopuszczonych zatem przez prawo ramach obniżają oni przypadające na ten okres stawki amortyzacyjne (nawet do zera, na co organy podatkowe przyzwalały w wydawanych interpretacjach podatkowych).
Od przyszłego roku to się jednak zmieni. Fiskus postanowił zabrać firmom tę możliwość optymalizacji podatkowej.
- zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym - w okresie korzystania z takiego zwolnienia;
- opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatkiem tonażowym lub zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji, o którym mowa w ustawie z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych - w okresie tego opodatkowania.
Przepis ten będzie mieć zastosowanie do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych do ewidencji po dniu 31 grudnia 2020 r.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)