eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweJak wdrożyć w małej firmie kasę fiskalną online

Jak wdrożyć w małej firmie kasę fiskalną online

2020-09-04 13:04

Przeczytaj także: Kasy fiskalne on-line w działalności gastronomicznej


5. Co z dotychczasowymi kasami rejestrującymi?


Co do zasady, ustawodawca dopuszcza korzystanie przez przedsiębiorcę z kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii do dnia 31 grudnia 2022 r. Jednakże, należy pamiętać, że nowelizacja nakłada bezwzględny obowiązek korzystania z kas online na przedsiębiorców branż szczególnie narażonych na nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży już od 1 stycznia 2020 r.. Chodzi tu o świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, jak również o usługi, których przedmiotem jest sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

Od 1 lipca 2020 r. do korzystania z kas rejestrujących (fiskalnych) online zobowiązani są podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi związane ze sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych. Z uwagi na pandemię koronawirusa termin ten został przesunięty na początek 2021 r.

Od 1 stycznia 2021 r. do korzystania z kas rejestrujących (fiskalnych) online zobowiązani są również podatnicy świadczący usługi:
  • fryzjerskie,
  • kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • budowlane,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • prawnicze,
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

6. Czy musisz kupić kasę online?


Kasę online możesz kupić, ale nie musisz. Podatnik może prowadzić ewidencję własnej sprzedaży przy użyciu kasy online, przyjętej w używanie na podstawie pisemnej umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej z podmiotem oddającym kasy w używanie, jeżeli:
  • została nabyta przez podmiot oddający kasy w używanie w okresie obowiązywania potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 t.j.) i wymagania techniczne dla kas rejestrujących.
  • posiada nową, niezapisaną pamięć fiskalną i pamięć chronioną.

W takim przypadku, to podmiot oddający kasy w używanie, przez okres trwania umowy, zapewnia wymianę pamięci fiskalnej i pamięci chronionej w przypadku ich zapełnienia lub uszkodzenia.

Pamiętaj, że podmiot oddający kasy w używanie, przy zawieraniu umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze o używanie przez podatnika kasy online, jest obowiązany do przekazania drugiej stronie umowy:
  • informacji o nazwie i adresie miejsca prowadzenia działalności lub adresie siedziby podmiotu prowadzącego serwis główny lub podmiotu prowadzącego serwis oraz
  • kopii dokumentu potwierdzającego nabycie kasy albo oświadczenia o nabyciu kasy zawierającego w szczególności datę jej nabycia i numer faktury, a w przypadku gdy nabycie nie było dokumentowane fakturą, datę jej nabycia i dane pozwalające na identyfikację dokumentu potwierdzającego jej nabycie.

7. Ulga na zakup kasy online


Prawo do uzyskania „ulgi” na zakup kasy online przysługuje podatnikom, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży (patrz punkt 5) i rozpoczęli prowadzenie ewidencji w terminach określonych przez prawo przy zastosowaniu kas online. Istnieje możliwość odliczenia od podatku VAT kwoty wydanej na zakup kasy przez podatników określonych w zdaniu poprzednim w wysokości 90 % ceny nie wliczając w to podatku, maksymalnie zaś 700 zł.

Przy czym, kasa online jest zakupiona w wyniku powstania obowiązku prowadzenia ewidencji, tylko wtedy, gdy doszło do jej zakupu w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia jej prowadzenia.

Do skorzystania z ulgi uprawniony będzie również przedsiębiorca, na którym taki obowiązek nie spoczywa, lecz dobrowolnie rozpoczął prowadzenie ewidencji, jeżeli wcześniej nie korzystali z kas rejestrujących.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj także: https://mikroporady.pl/umowy/umowa-o-prowadzenie-kasy-i-rozliczen-gotowkowych

Masz pytania? Nasz ekspert odpowie na nie bezpłatnie w terminie 5 dni roboczych: https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: