Jak zaksięgować obniżkę cen wyprodukowanych wyrobów
2006-08-02 13:36
Jestem księgową w firmie produkcyjnej zajmującej się produkcją wyrobów gotowych. Ewidencję zapasów prowadzę na koncie "Produkty gotowe". Koszty natomiast rozliczam na koncie "Rozliczenie kosztów działalności podstawowej - produkcja". Produkty nasze na skutek długiego magazynowania utraciły swą wartość użytkową, dlatego zapadła decyzja o obniżeniu ich ceny. Jak ustalić i zaksięgować różnice wynikające z obniżki cen?
Przeczytaj także: Jak zaksięgować sprzedaż złomu?
Zapasy wyrobów gotowych wyceniasz na dzień ich powstania według kosztów ich wytworzenia (art. 28 ust. 11 pkt 1 uor), natomiast na dzień bilansowy – według kosztów wytworzenia nie wyższych od ich cen sprzedaży netto (art. 28 ust. 1 pkt 6 uor).W celu doprowadzenia wartości zapasów do wartości wynikających z przyszłych korzyści ekonomicznych dokonujesz odpisów aktualizujących. Odpisu dokonaj np. wtedy, gdy cena sprzedaży składnika zapasów, możliwa do uzyskania na rynku na dzień bilansowy, jest wyższa od rzeczywistych kosztów wytworzenia. Z sytuacją taką możesz się spotkać na skutek spadku rynkowych cen sprzedaży lub wzrostu kosztów przygotowania sprzedaży, uszkodzenia lub utraty przydatności zapasów.
Odpisy aktualizujące zaliczasz do pozostałych kosztów operacyjnych, kosztów wytworzenia sprzedanych produktów lub kosztów sprzedaży (art. 34 ust. 5 uor).
Ujmujesz je po stronie Ma na koncie „Odpisy aktualizujące wartość produktów” w korespondencji z odpowiednim kontem kosztów.
W sytuacji kiedy ceny ewidencyjne zapasów produktów ustaliłeś na poziomie cen sprzedaży netto i w związku z tym dokonałeś zapisów:
• Wn konto „Produkty gotowe”,
• Ma konto „Koszty działalności podstawowej – produkcyjnej”
Obliczenie skutków aktualizacji wartości produktów gotowych, które znajdują się w magazynie Twojej firmy, wymaga uwzględnienia odchyleń od cen ewidencyjnych produktów. Odchylenia te ustalasz jako różnice pomiędzy ceną ewidencyjną, którą jest cena sprzedaży netto, a kosztem wytworzenia produktów objętych aktualizacją wartości.
Odchylenia te, jako przypadające na wyroby gotowe przyjęte z produkcji do magazynu, ustalasz na koniec każdego miesiąca i księgujesz:
• Wn konto „Koszty działalności podstawowej – produkcyjnej”,
• Ma konto „Odchylenia od cen ewidencyjnych produktów”.
„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.
Przeczytaj także:
Zarządzanie magazynem z materiałami różnego pochodzenia
oprac. : Poradnik Finansowo-Księgowy
Więcej na ten temat:
porady księgowe, produkty gotowe, koszty działalności podstawowej, obniżka cen wyprodukowanych wyrobów, wyroby gotowe