eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweKasy fiskalne on-line: zmiany w harmonogramie wdrażania

Kasy fiskalne on-line: zmiany w harmonogramie wdrażania

2020-05-13 13:40

Kasy fiskalne on-line: zmiany w harmonogramie wdrażania

Kasę fiskalną on-line kupisz później © photology1971 - Fotolia.com

W 2019 r. pojawiły się przepisy regulujące działanie kas fiskalnych on-line jak też harmonogram zastępowania nimi urządzeń starego typu. Docelowo każdy przedsiębiorca właśnie na takiej kasie będzie ewidencjonował obrót dla Kowalskich. Część branż została zmuszona do szybszego zaopatrzenia się w takie kasy. Obecny harmonogram wymiany kas zostanie jednak zmieniony.

Przeczytaj także: Kasy fiskalne online - problemy i wyzwania z tym związane

W zasadzie każdy podatnik VAT, który dokonuje sprzedaży towarów czy dostawy usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej czy rolników ryczałtowych, winien takie czynności ewidencjonować na kasie fiskalnej. Obecnie możemy spotkać aż trzy typy takich urządzeń: kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii, kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii oraz kasy fiskalne on-line.
Oczywiście część przedsiębiorców została zwolniona ze stosowania kas fiskalnych z uwagi na rodzaj wykonywanych czynności czy wartość transakcji dla Kowalskich. Należy jednak pamiętać, że w niektórych branżach nawet jednorazowo sprzedaż dla osoby prywatnej jest równoznaczna z obowiązkiem posiadania i ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej.

Przekazywanie na bieżąco fiskusowi informacji o zaewidencjonowanej na takim urządzeniu sprzedaży jest podstawową cechą, która różni kasy on-line od urządzeń starszego typu. Otrzymuje on od razu dane o ilości wystawionych paragonów jak też ich wartość, a więc ma większą kontrolę nad podatnikami.

fot. photology1971 - Fotolia.com

Kasę fiskalną on-line kupisz później

Z początkiem lipca kolejna grupa przedsiębiorców miała zostać objęta obowiązkiem stosowania kas fiskalnych on-line. Chodzi tutaj o branżę gastronomiczną/restauracyjną oraz sprzedaż węgla i paliw podobnych. Wszystko wskazuje jednak na to, że termin ten zostanie wydłużony o pół roku.


Dlatego też, obok przepisów regulujących stosowanie kas on-line, pojawił się też system zachęt do wymiany na te urządzenia (obecnie nie jest możliwe uzyskanie ulgi na zakup kasy fiskalnej innej, aniżeli on-line) oraz harmonogram wymiany tych urządzeń dla wybranych branż, w których to zdaniem fiskusa występują spore nadużycia w deklarowaniu rzeczywistej sprzedaży.
Zgodnie z dotychczasowy harmonogramem wymiany kas fiskalnych na urządzenia on-line, podatnicy mogli prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:
  1. do dnia 31 grudnia 2019 r. - do:
    a) świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
    b) sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
  2. do dnia 30 czerwca 2020 r. - do:
    a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
    b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
  3. do dnia 31 grudnia 2020 r. - do świadczenia usług:
    a) fryzjerskich,
    b) kosmetycznych i kosmetologicznych,
    c) budowlanych,
    d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
    e) prawniczych,
    f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

Po upływie wskazanych okresów obowiązkowe jest stosowanie wyłącznie urządzeń on-line.

Najbliższy termin wymiany to zatem 30 czerwca 2020 r., a miał on dotyczć:
  • świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
  • sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Na stronie resortu finansów (www.podatki.gov.pl) pojawił się komunikat o planowanym odroczeniu tego terminu o pół roku.

Nadto w odpowiedzi z dnia 23 kwietnia 2020 r. na interpelację poselską nr 3716 czytamy, że o pół roku ma zostać wydłużony również termin na obowiązkowe przejście na kasy on-line w przypadku świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, oraz związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu) – tj. z 1 stycznia 2021 r. na 1 lipca 2021 r..

Przesunięcie terminów zostanie dokonane rozporządzeniem Ministra Finansów, nad którym obecnie trwają prace.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: