Mikrorachunek podatkowy: regulowanie zobowiązań przy spółce osobowej
2020-04-22 12:45
Mikrorachunek podatkowy - uważaj gdzie wpłacasz podatki © Brian Jackson - Fotolia.com
Przeczytaj także: W 2020 r. każdy podatnik będzie miał w urzędzie odrębne konto bankowe?
Zaliczki na podatek za pracowników zatrudnionych w spółce czy podatek VAT natomiast na mikrorachunek spółki.
W przypadku pomyłek i wpłat na niewłaściwy mikrorachunek podatkowy, sytuację taką należy wyjaśnić z właściwym urzędem skarbowym
Przypomnijmy, zgodnie z art. 61b par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa, od 1 stycznia 2020 r. wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych jest dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy).
W ten sposób należy regulować zarówno obecne zobowiązania podatkowe jak i zaległości podatkowe dotyczące wcześniejszych okresów.
Resort finansów, udzielając odpowiedzi na pytanie dotyczące stosowania indywidualnego rachunku podatkowego przez spółkę jawną (odpowiedzi znajdują się na stronie www.podatki.gov.pl), wskazał że:
„(…) Każdy wspólnik wpłaca zaliczki na PIT z działalności gospodarczej (prowadzonej w ramach spółki jawnej) na swój mikrorachunek. Natomiast VAT (z wyłączeniem VAT-14, VAT w imporcie) oraz, wynikające z obowiązków płatnika, zaliczki od wynagrodzeń pracowników są wpłacane na mikrorachunek spółki jawnej.(…)”
Resort wyjaśnił też, jak zachować się w przypadku pomyłek (zarówno gdy sam zainteresowany zorientuje się, że błąd popełnił jak i wówczas, gdy błędu nie wykryje).
I tak podatnik, który sam zorientuje się, że popełnił błąd, w celu jego naprawienia winien zgłosić się osobiście do właściwego urzędu skarbowego z potwierdzeniem polecenia przelewu. Procedura wyjaśniania błędnej wpłaty będzie wyglądała analogicznie jak wcześniej.
A co w sytuacji, gdy sam zainteresowany nie zorientuje się, że pieniądze przelał na błędny mikrorachunek? Tutaj resort wyjaśnia, że jeśli nie będzie innego podatnika o wskazanym identyfikatorze podatkowym, urząd skarbowy wezwie wpłacającego do wyjaśnienia wpłaty.
Może się jednak zdarzyć, że wpłata zostanie automatycznie zaksięgowana na koncie innego podatnika (podany w mikrorachunku identyfikator będzie należał do innego podatnika). W takim przypadku podatnik dokonujący błędnej wpłaty otrzyma upomnienie, że zalega z podatkiem. Aby to wyjaśnić, również trzeba będzie udać się do urzędu skarbowego z potwierdzeniem zapłaty.
Nadto w odpowiedzi na interpelację poselską nr 1603, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Tomasz Słaboszowski zapewnił, „(…) że w sytuacji dokonania zapłaty przy użyciu niewłaściwego indywidualnego rachunku podatkowego wystarczające jest podjęcie kontaktu z urzędem skarbowym do którego adresowano płatność oraz okazanie dowodu wpłaty. W takiej sytuacji pracownicy jednostek Krajowej Administracji Skarbowej dołożą wszelkiej staranności, aby niezwłocznie zidentyfikować wpłatę i dokonać właściwych operacji w postaci niezbędnego przerachowania lub, o ile taka będzie dyspozycja wpłacającego, zrealizować zwrot środków.(…)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)