Płatności kartą: biała lista VAT to nie split payment
2020-04-01 13:49
Płatność kartą nie dla mechanizmu podzielonej płatności © fox17 - Fotolia
Przeczytaj także: Czy podatnik zwolniony z VAT musi mieć firmowy rachunek bankowy?
Biała lista podatników VAT oraz obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności – to dwa nowe rozwiązania, które wprowadzono do porządku prawnego w drugim półroczu 2019 r.Dla obydwu bardzo istotny jest limit 15.000 zł.
Mianowicie w przypadku faktur dokumentujących transakcje przekraczające ten limit, zapłata za nie winna nastąpić na rachunek bankowy zgłoszony fiskusowi, a znajdujący się na białej liście (nadmieńmy, że na liście tej znajdują się jedynie rachunki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie ma tutaj kont prywatnych przedsiębiorców).
W przypadku natomiast towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, gdy wartość faktury dokumentującej takie czynności przekracza wskazany limit, jej uregulowanie winno nastąpić w mechanizmie podzielonej płatności.
fot. fox17 - Fotolia
Płatność kartą nie dla mechanizmu podzielonej płatności
Karty płatnicze
W opublikowanych na stronie www.podatki.gov.pl wyjaśnieniach resort finansów tłumaczy, że w przypadku białej listy płatności kartami nie są uznawane za „płatności dokonywane przelewem”, a co za tym idzie – nie są objęte przepisami dotyczącymi wykazu podatników VAT. Skoro nie jest to przelew, ale zlecenie płatnicze, czyli oświadczenie płatnika lub odbiorcy skierowane do jego dostawcy, które zawiera polecenie wykonania transakcji płatniczej – to zapłacenie kartą lub pay-by-linkiem większych faktur (aniżeli 15.000 zł) nie będzie skutkować poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych (w tym utratą kosztów uzyskania przychodu).
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku podzielonej płatności. Tutaj resort wyjaśniam, że MPP może być stosowany wyłącznie przy płatnościach bezgotówkowych realizowanych za pośrednictwem polecenia przelewu lub polecenia zapłaty. Nie ma więc zastosowania przy innych formach rozliczeń bezgotówkowych, np. płatnościach kartami płatniczymi, przekazach, wekslach, kompensatach, potrąceniach.
W związku z tym zapłata np. kartą w sytuacji, w której wystąpi obowiązek zapłaty w MPP, będzie oznaczała brak wykonania tego obowiązku, co może wywołać negatywne konsekwencje podatkowe (np. pozbawienie kosztów uzyskania przychodu).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)