Odliczenie VAT od naprawy powypadkowej samochodu z AC
2020-03-31 13:47
Powypadkowa naprawa samochodu w podatku VAT © Monkey Business - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wypadek samochodowy: konieczne ubezpieczenie AC dla kosztów firmy
Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera szczególnych regulacji, które wprost odnosiłyby się do odliczenia VAT od wydatków na naprawę samochodu osobowego, które to są pokrywane w całości lub części z polisy ubezpieczeniowej. W związku z powyższym należy tutaj stosować takie same rozwiązania, jak przy naprawie finansowanej ze środków własnych.Z limitem czy bez?
Powyższe oznacza, że w przypadku naprawy samochodu wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od tego typu wydatków. Niestety w przypadku samochodów osobowych należy pamiętać o dodatkowym ograniczeniu. Mianowicie podatnicy mogą tutaj co do zasady odliczyć tylko 50% kwoty VAT wynikającego z faktur zakupowych związanych z takim remontem.
Wyjątkiem są samochody służące wyłącznie działalności gospodarczej. W ich przypadku bowiem odliczenie VAT może wynosić 100%. Niemniej aby z takiej możliwości skorzystać, podatnik musi zaprowadzić dodatkową dokumentację, która wykluczy użytek inny, aniżeli służbowy (tj. zgłosić samochód fiskusowi na formularzu VAT-26, sporządzić reguły korzystania z samochodu wykluczające użytek prywatny oraz zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, która powyższe potwierdzi).
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28 grudnia 2017 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.798.2017.1.AW wyjaśnił:
„(…) Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że skoro – jak wskazano we wniosku – jest Pan podatnikiem VAT czynnym i przedmiotowy samochód osobowy wykorzystuje dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, to przysługuje Panu prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktur dokumentujących naprawę tego samochodu - z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy - niezależnie od faktu, iż zapłaty części należności za ww. faktury dokonał ubezpieczyciel.(…)”
fot. Monkey Business - Fotolia.com
Powypadkowa naprawa samochodu w podatku VAT
Reasumując, bez względu na sposób finansowania wydatków na remont powypadkowy samochodu (środki własne bądź z polisy), jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany do tzw. celów mieszanych, podatnik może odliczyć 50% kwoty VAT z faktur za jego naprawę. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy w przypadku finansowania remontu z polisy, pieniądze trafiły bezpośrednio do warsztatu samochodowego czy też na konto podatnika. Jeżeli samochód służy wyłącznie opodatkowanej działalności gospodarczej, odliczeniu podlega VAT w pełnej wysokości.
Jeżeli zaś taki pojazd służy wyłącznie opodatkowanej działalności gospodarczej, odliczeniu podlega VAT w pełnej wysokości.
Moment odliczenia VAT
Moment, w którym podatnik uzyskuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, określa się tutaj na zasadach ogólnych. Oznacza to, że podatnik może odliczyć VAT z faktury za okres, w którym w odniesieniu do usługi naprawy (czy też dostawy części) powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy, nie wcześnie niż w rozliczeniu za okres, w którym fakturę otrzymano.
Gdyby podatnik nie odliczył VAT w "podstawowym" okresie, może tego dokonać w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)