Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych: zgłoszenia do 13 kwietnia
2020-03-19 12:06
![Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych: zgłoszenia do 13 kwietnia [© yurolaitsalbert - Fotolia.com] Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych: zgłoszenia do 13 kwietnia](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Centralny-Rejestr-Beneficjentow-Rzeczywistych/Centralny-Rejestr-Beneficjentow-Rzeczywistych-zgloszenia-do-13-kwietnia-228046-200x133crop.jpg)
CRBR czyli nowe obowiązki ewidencyjne dla spółek handlowych © yurolaitsalbert - Fotolia.com
Przeczytaj także: Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych czyli nowe dane dla fiskusa
Wpisowi do CRBR podlegają wszystkie spółki wpisane już do KRS z wyjątkiem spółek partnerskich oraz publicznych spółek akcyjnych. Z CRBR dowiemy się np. czy udziały danej osoby są w jakiś sposób uprzywilejowane. Istotność tej informacji polega na tym, że wskazuje ona kto tak naprawdę kontroluje daną spółkę.W przypadku podmiotów z bardziej złożoną strukturą udziałową poznamy natomiast tzw. pośrednich beneficjentów rzeczywistych i to nawet jeśli droga do danej osoby prowadzi poprzez spółki zagraniczne. Należy zwrócić uwagę, że istotne nowe dane pojawią się w przypadku obcokrajowców wpisanych do rejestru. Poznajemy obywatelstwo i państwo stałego zamieszkania reprezentantów spółki oraz beneficjentów rzeczywistych.
W przypadku osób nieposiadających numeru PESEL pojawi się natomiast data urodzenia. Beneficjentem rzeczywistym zawsze jest osoba fizyczna, i nie ma możliwości, że będzie nim spółka ani inny podmiot. Jest to osoba, która bezpośrednio lub pośrednio sprawuje kontrolę nad spółką. W przypadku spółki z o.o. bezpośrednim beneficjentem rzeczywistym jest osoba posiadająca ponad 25% udziałów lub głosów na zgromadzeniu wspólników.
fot. yurolaitsalbert - Fotolia.com
CRBR czyli nowe obowiązki ewidencyjne dla spółek handlowych
Fiskus chce wiedzieć, kto jest faktycznym beneficjentem w danym podmiocie gospodarczym. Dlatego został stworzony Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, w którym należy podać dane osób fizycznych tak naprawdę kontrolujących daną spółkę. Podmioty istniejące przed powstaniem rejestru muszą dokonać zgłoszenia beneficjentów do 13 kwietnia 2020 r. Nowe spółki mają na to tylko 7 dni od daty wpisu do KRS.
Przy bardziej złożonych strukturach własnościowych regulacje dotyczące ustalania beneficjentów rzeczywistych nie są do końca jasne. W ostateczności może być nim uznana “osoba zajmująca wyższe stanowisko kierownicze”, czyli np. członek zarządu. Z drugiej strony zarówno instytucje obowiązane przy zawieraniu stosunków gospodarczych z klientem, jak i osoby reprezentujące spółkę w przypadku obowiązku wpisu do CRBR mają obowiązek badania struktury własnościowej i ustalania danych beneficjentów rzeczywistych.
Spółki założone przed uruchomieniem rejestru mają czas do 13 kwietnia 2020 r. na dokonanie wpisu do CRBR. Nowo zarejestrowane spółki mają na to 7 dni roboczych od daty wpisu do KRS. Potencjalna kara z a niedopełnienie tego obowiązku oczywiście jest przewidziana i wynosi do miliona złotych.
![Będą zmiany w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) [© Kzenon - Fotolia.com] Będą zmiany w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Centralny-Rejestr-Beneficjentow-Rzeczywistych/Beda-zmiany-w-Centralnym-Rejestrze-Beneficjentow-Rzeczywistych-CRBR-236009-150x100crop.jpg)
oprac. : Grzegorz Szajerka / Grupa Prawna Togatus
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)