Rozliczenie PIT 2019: ulga prorodzinna tylko na własne dzieci
2019-12-18 11:58
Cudzych dzieci od podatku nie odliczysz © serQ - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odliczenia podatkowe w PIT 2019: ulga prorodzinna (na dzieci)
Przekonał się o tym jeden z podatników który w 2015 r. zawarł związek małżeński i wychowuje wraz z żoną czwórkę małoletnich dzieci: dwoje dzieci wspólnych oraz dwoje dzieci żony z pierwszego małżeństwa, których nie przysposobił. Cała rodzina utrzymuje się z pensji wnioskodawcy zatrudnionego na etacie (żona nie pracuje). Od 2016 r. małżonkowie rozliczają się wspólnie, a w rocznym PIT deklarują ulgę na czworo dzieci. Podatnik podkreślił, że jest tatą wszystkich tych dzieci, ponosi trud wychowania oraz zapewnia im bezpieczeństwo i byt. Postanowił jednak się upewnić co do prawidłowości rozliczania ulgi i wystąpił o interpretację indywidualną w tej sprawie.Organ podatkowy podkreślił, że ulga prorodzinna przysługuje na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym podatnik (art. 27f ust. 1 ustawy o PIT):
- wykonywał władzę rodzicielską;
- pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
- sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
fot. serQ - Fotolia.com
Cudzych dzieci od podatku nie odliczysz
Prawo do odliczenia jest zatem warunkowane istnieniem między dzieckiem a podatnikiem więzi prawnej wynikającej z bycia biologicznym rodzicem lub ze stosunku przysposobienia. Sam zainteresowany nie może zatem skorzystać z ulgi na czworo dzieci, skoro nie przysposobił dwójki dzieci swojej żony z jej pierwszego małżeństwa. Organ uznał, że w takich okolicznościach podatnik wykonuje władzę rodzicielską tylko w stosunku do dwójki małoletnich dzieci własnych, a wobec dzieci żony nie jest żadną z osób, o których mowa w art. 27f ust. 1 ustawy PIT. W rezultacie jest uprawniony do skorzystania z ulgi prorodzinnej tylko w stosunku do dwójki dzieci. Na nic zdały się wyjaśnienia wnioskodawcy, że kocha te dzieci jak biologiczne, wkłada trud w ich wychowanie i naukę, martwi o stan zdrowia, czy to że małżonkom nikt nie pomaga w ich wychowywaniu.
„(…) Samo wychowywanie pozostałej dwójki dzieci nie przesądza o posiadaniu prawa do zastosowania ulgi, a fakt, że małżonkowie złożą wspólne zeznanie roczne nie powoduje, że Wnioskodawca uzyska uprawnienie do tej ulgi.
Ulga z tytułu wychowywania dzieci żony, których Wnioskodawca nie jest biologicznym ojcem oraz ich nie adoptował przysługuje małżonce Wnioskodawcy. W sytuacji kiedy rodzic dziecka nie uzyskuje dochodów, a małżonkowie dokonują wspólnego rozliczenia, rodzic ma prawo do odliczenia ulgi na dziecko, ponieważ podatek jest określany na imię obojga; tym samym odliczenie jest dokonane od podatku obliczonego na imię obojga małżonków.
W zakresie zaś rozliczania przez małżonkę Wnioskodawcy kwoty zwrotu do wysokości składek społecznych i zdrowotnych Wnioskodawcy na dwoje jej dzieci z poprzedniego związku, do ich uwzględnienia wymagane jest spełnienie przesłanki z art. 27f ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z której wynika, że oboje małżonkowie muszą być rodzicami dziecka.(…)” - czytamy w interpretacji Dyrektora KIS z dnia 20.11.2019 r. nr 0115-KDIT2-2.4011.331.2019.3.MD.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)