Szkolenie dla sołtysa nie jest jego przychodem
2019-10-22 13:51
Zafundowane szkolenie nie generuje przychodu © Dmitry Vereshchagin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wyżywienie na szkoleniu pracowników bez podatku dochodowego
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Sołtysi gminy, pełniąc funkcję publiczną i realizując zadania z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, zamierzają uczestniczyć w szkoleniach związanych z działalnością samorządu gminnego i pełnioną funkcją, konferencjach, seminariach, różnych imprezach kulturalnych i sportowych.
Koszt udziału sołtysa w powyższych pokrywany będzie z budżetu gminy. Z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich sołtysom przysługuje dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej na zasadach określonych w odpowiednich przepisach.
Wydatki z tytułu udziału sołtysów w różnego rodzaju szkoleniach, seminariach, konferencjach, warsztatach ponoszone są w celu zapewnienia sołtysom odpowiednich warunków pełnienia ich funkcji.
Zadano pytanie, czy koszt udziału sołtysa w powyższych stanowi dla niego przychód opodatkowany podatkiem dochodowym, a gmina występuje tutaj roli płatnika? Czy świadczenie takie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
fot. Dmitry Vereshchagin - Fotolia.com
Zafundowane szkolenie nie generuje przychodu
Katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zamieszczona została lista zwolnień przedmiotowych. Jak wynika z pkt 17 art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 3.000 zł.(…)
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 506, z późn. zm.) gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla i inne. (…). Na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym – sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka.
Sołtysi reprezentują społeczność mieszkańców zamieszkujących teren określonego sołectwa, uczestnicząc w pracach instytucji samorządowej i biorąc udział w rozwiązywaniu problemów danej społeczności, są przedstawicielami jednostek pomocniczych. Wobec tego uczestnictwo sołtysów w szkoleniach, konferencjach, warsztatach, imprezach kulturalnych i sportowych finansowanych ze środków budżetu gminy – w sytuacji gdy wiąże się z wykonywaniem funkcji sołtysa – należy zaliczyć do zajęć związanych z realizacją ich codziennych obowiązków. Wydatki Gminy ponoszone w tym zakresie, tj. w celu zapewnienia sołtysom odpowiednich warunków pełnienia ich funkcji, nie generują po stronie sołtysów przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki na udział w szkoleniach, konferencjach, warsztatach, imprezach kulturalnych i sportowych nie mogą stanowić nieodpłatnego świadczenia dla osób wchodzących w skład organu wykonawczego jednostki pomocniczej gminy – sołtysów. Zatem do tego rodzaju świadczeń nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym także obowiązujące w niej zwolnienia – m.in. powołane przez Wnioskodawcę zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 17 tej ustawy. Oznacza to, że w tym zakresie na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika. Brak będzie podstaw do wykazania wartości przedmiotowych świadczeń w imiennych informacjach PIT. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)