Parking to budowla, jego sprzedaż jest zwolniona z VAT
2019-09-26 13:35
Sprzedaż parkingu dla samochodów osobowych w podatku VAT © ILYA AKINSHIN - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż drogi zwolniona z podatku VAT?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Wnioskodawca, w drodze egzekucji nabył nieruchomość – teren przeznaczony na zabudowę mieszkaniowo-usługową, na którym znajdował się i jest nadal parking dla samochodów osobowych. Nabycie nie było opodatkowane VAT-em. Teren jest utwardzony nawierzchnią asfaltową i częściowo płytami chodnikowymi oraz ogrodzony płotem na słupkach drewnianych z siatką metalową.
Parking na nieruchomości był prowadzony w dacie licytacji i tak jest do chwili obecnej. W 2016 r. wnioskodawca zawarł umowę dzierżawy parkingu – z tego tytułu co miesiąc wystawia fakturę. Nie ponosił też nakładów na tę nieruchomość. Obecnie zamierza ją sprzedać.
Zadano pytanie, czy sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:
„(…) Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z wyżej przywołanym przepisem, „zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:
a. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b. pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynków, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata”.
W świetle opisanego powyżej stanu faktycznego, nieruchomość Wnioskodawcy jest zabudowana budowlą w postaci parkingu samochodowego.
Określenie, czy parking należy traktować jak budowlę na potrzeby zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 2 pkt 14 ustawy, było przedmiotem wielokrotnych interpretacji indywidualnych oraz orzeczeń sądów administracyjnych.
fot. ILYA AKINSHIN - Fotolia.com
Sprzedaż parkingu dla samochodów osobowych w podatku VAT
Tytułem przykładu:
1. W interpretacji indywidulanej nr IPPP1/4512-783/15-4/AŻ organ podatkowy określi, że „w odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji IPTPP4/443-880/14-4/JM należy wskazać, że została ona wydana w innych okolicznościach faktycznych. W przywołanej interpretacji parking znajdujący się na analizowanych działkach służył wyłącznie „obsłudze” pawilonu handlowego, w związku z tym mieścił się w definicji urządzenia budowlanego. Natomiast w okolicznościach niniejszej sprawy, parking jest wykorzystywany do własnych celów Wnioskodawcy, ale również jest wynajmowany, a zatem nie służy Wnioskodawcy wyłącznie jako infrastruktura związana z obsługą pawilonu. Okoliczności te powodują, że parking, o którym mowa we wniosku, należy uznać za odrębny obiekt - budowlę, który nie stanowi urządzenia budowlanego lecz budowlę.”
2. W interpretacji indywidulanej nr IPPP2/4512-670/15-2/MMa organ podatkowy określił, że „zgodnie z pismem z wydziału architektury z dnia 23 września 2014 r. Utwardzony parking zlokalizowany na działce stanowi budowlę w świetle art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - prawo budowlane. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy sprzedaż nieruchomości, na której znajduje się parking utwardzony asfaltem korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku” i „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409, z późn. zm ).
I tak w myśl art. 3 pkt 1 ustawy prawo budowlane, ilekroć w ustawie jest mowa obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
3. obiekt małej architektury.
Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ww. ustawy, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową - art. 3 pkt 3 ustawy prawo budowlane.
Z kolei w myśl art. 3 pkt 9 ww. ustawy przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym. Zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Wnioskodawca wskazał, że utwardzany parking zlokalizowany na działce stanowi budowlę w myśl art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane. Z ww. przepisów prawa budowlanego wynika również, że parking należy zaliczyć do budowli. Parking asfaltowy będący przedmiotem najmu należy uznać za obiekt budowlany - w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy prawo budowlane - a nie za urządzenie budowlane, do której to kategorii zaliczają się wyłącznie place postojowe. Zatem ww. Parking osiedlowy będzie stanowił obiekt budowlany (budowlę) w rozumieniu ww. Przepisów ustawy prawo budowlane.
Analiza powołanych przepisów prawa podatkowego w kontekście wskazanego we wniosku opisu sprawy wskazuje, że w stosunku do gruntu zabudowanego parkingiem osiedlowym utwardzanym asfaltem, doszło do pierwszego zasiedlenia. Parking był przedmiotem dzierżawy od 1993 roku między Wnioskodawcą a różnymi podmiotami. Od 2006 roku był dzierżawiony na rzecz jednego podmiotu. Z powyższych okoliczności wynika również, że od chwili oddania go w najem upłynęły 2 lata ponadto Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie nieruchomości.
W związku z powyższymi okolicznościami, dostawa parkingu asfaltowego położonego na działce nr 109/62, który był oddany dzierżawcom do użytkowania od lipca 1993 r., czyli co najmniej 2 lata przed planowaną transakcją, będzie zwolniona z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, gdyż dostawa ww. budowli nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim i pomiędzy pierwszym zasiedleniem aa dostawą budowli upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Ze zwolnienia z podatku będzie również korzystała dostawa gruntu, na którym znajdzie się parking asfaltowy, na podstawie cyt. art. 29 ust. 8 ustawy”.
3. Zgodnie z wyrokiem naczelnego sądu administracyjnego w Katowicach, sygn. II SA/Ka 1741/01 z 2003/06/03, „wybetonowany lub wyasfaltowany bądź wyłożony warstwą kamienno-żużlową związaną betonem parking, biorąc pod uwagę treść art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz. U. 2000 Nr 106 poz. 1126 ze zm.) zawarty w nim podział obiektów budowlanych należy zaliczyć do budowli. Natomiast samo wyłożenie terenu przeznaczonego na miejsce postoju samochodów żużlem nie można uznać za obiekt budowlany, a jego wykonanie nie wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.”
Reasumując, zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne, stoją na stanowisku, że wyasfaltowany parking należy zaliczyć do budowli. Zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1186), parkingi należą do XIII kategorii obiektów budowlanych.
Należy również podkreślić, że Wnioskodawca nie dokonywał żadnych nakładów na nieruchomość, jak również od daty jej pierwszego zasiedlenia upłynęło ponad 2 lata - sam Wnioskodawca wydzierżawia parking na rzecz podmiotu świadczącego usługi parkingowe od prawie 3 lat.
Z uwagi na powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)