Zapłata kartą płatniczą wyklucza szybszy zwrot VAT?
2019-08-19 13:01
![Zapłata kartą płatniczą wyklucza szybszy zwrot VAT? [© zest_marina - Fotolia.com] Zapłata kartą płatniczą wyklucza szybszy zwrot VAT?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zwrot-VAT/Zaplata-karta-platnicza-wyklucza-szybszy-zwrot-VAT-221808-200x133crop.jpg)
Karta płatnicza traktowana przez fiskusa jak gotówka? © zest_marina - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przedłużenie terminu zwrotu VAT: postanowienie musi zostać doręczone na czas
Podstawowy termin zwrotu podatku VAT wynosi 60 dni. Może on jednak zostać skrócony do 25 dni przy zachowaniu określonych warunków.- faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach,
- faktur, innych niż wymienione wyżej, dokumentujących należności, jeżeli łączna kwota tych należności nie przekracza 15.000 zł,
Mówiąc zatem w pewnym uproszczeniu przedsiębiorca, który zamierza ubiegać się o skrócenie zwrotu podatku VAT, musi regulować faktury zakupowe za pośrednictwem przelewów z firmowego konta. Inne sposoby regulowania zobowiązań są tutaj mocno okrojone.
Niestety w ostatnio wydawanych interpretacjach podatkowych fiskus uważa, , że zapłata dokonywana kartą płatniczą przy użyciu terminala kontrahenta (czyli sprzedawcy) winna być traktowana jak zapłata gotówką, ponieważ wypełnia walory płatności gotówkowych.
fot. zest_marina - Fotolia.com
Karta płatnicza traktowana przez fiskusa jak gotówka?
Karta płatnicza traktowana jak zapłata gotówką? Zadaniem organów podatkowych ma ona znamiona takiej płatności w związku z czym jako taka winna być traktowana. Powyższe ma określone skutki w podatku VAT. Takie płatności mogą bowiem pozbawić zwrotu VAT w skróconym terminie. Nadto taka zapłata wyklucza też prawo do zwolnienia przedmiotowego z obowiązku stosowania kas fiskalnych.
Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17.01.2019 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.845.2018.2.ALN uznał, że „(…) Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie kwestii uznania faktur ujętych w rejestrze zakupów za zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy zostały zapłacone za pośrednictwem karty płatniczej za pomocą terminala bezpośrednio w sklepie stacjonarnym należy wskazać, że zapłata dokonana w taki sposób nie może być uznana za zapłatę za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika, tym samym nie zostanie spełniony warunek wynikający z art. 87 ust. 6 pkt 1 lit a) ustawy.(…)”
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12.04.2019 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.67.2019.2.JM, a odnoszącej się do obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej czytamy natomiast: „(…) płatności dokonywane za pomocą kart płatniczych przy użyciu terminala wypełniają walory płatności gotówkowych. (…)”
W związku z tym płatności dokonane za kartą płatniczą nie przekreśliły prawa do szybszego zwrotu VAT nie mogą przekroczyć 15 tys. zł, wraz z innymi sposobami uregulowania zobowiązań, innymi aniżeli przelewy bankowe.
A jak jest w przypadku płatności poprzez systemy płatnicze online?
W przytoczonej już wyżej interpretacji z dnia 17.01.2019 r. Dyrektor KIS uznał „(…) w sytuacji, gdy kontrahent Wnioskodawcy z tytułu sprzedaży przedmiotowych towarów będzie otrzymywał od Wnioskodawcy zapłatę przelewem na rachunek bankowy - czy to zapłata będzie na rachunek bezpośrednio od nabywcy za pośrednictwem szybkiego przelewu przez Internet, czy też od operatora obsługującego płatności kartą płatniczą poprzez system płatniczy on-line tj. serwisu …, …, … - to należy uznać stosownie do art. 87 ust. 6 pkt 1 lit a) ustawy o podatku od towarów i usług, że faktury dokumentujące kwoty należności zostaną zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym.(…)”
Tutaj zatem organ dopuścił potraktowanie takiej płatności jako zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego.
![Bezprawne przedłużanie terminu zwrotu podatku VAT [© whitelook - Fotolia.com] Bezprawne przedłużanie terminu zwrotu podatku VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zwrot-VAT/Bezprawne-przedluzanie-terminu-zwrotu-podatku-VAT-241892-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)