Fundacja nie płaci podatku od spadków i darowizn
2019-07-16 13:45
Instytucje nie płacą podatku od spadków i darowizn © mapoli-photo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spadek z zagranicy z polskim podatkiem?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Dochody osiągane przez fundację są przeznaczane na cele statutowe, tj. niesienie pomocy duchowej dzieciom i młodzieży ubogiej, prowadzenie działalności wychowawczej wśród dzieci i młodzieży ubogich, inna działalność charytatywna, wspieranie działalności polskiej prowincji zgromadzenia księży misjonarzy w zakresie kultu religijnego, samodzielna działalność kultu religijnego.
W przyszłości fundacja może nabyć środki pieniężne w drodze dziedziczenia testamentowego. Ostatnim miejscem zamieszkania spadkodawcy była Szwajcaria. Całość uzyskanych z tego tytułu środków zostanie przeznaczona na cele statutowe. Fundacja nabyła spadek w drodze dziedziczenia testamentowego od spadkodawczyni, która nie była obywatelką Polski, lecz obywatelką Szwajcarii, tam też ostatnio zamieszkałą.
Zadano pytanie, czy nabycie powyższych środków pieniężnych będzie opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
fot. mapoli-photo - Fotolia.com
Instytucje nie płacą podatku od spadków i darowizn
„(…) Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.) – podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego.
Na podstawie art. 2 ww. ustawy – nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W myśl przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, określając przedmiot opodatkowania ustawodawca wprowadził tylko jedno ograniczenie, co do zakresu podmiotowego ustawy, a mianowicie objął podatkiem tylko te przypadki, w których nabycie następuje przez osobę fizyczną. W konsekwencji, w przypadku nabycia tytułem dziedziczenia, opodatkowaniu podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych, pod warunkiem, że spadkobiercą będzie osoba fizyczna. (…)
Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że nabycie przez Wnioskodawcę (Fundację) środków pieniężnych tytułem dziedziczenia testamentowego po osobie fizycznej (obywatelce Szwajcarii) nie podlega regulacjom ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy, powyższy podatek obciąża jedynie nabycie przez osoby fizyczne. Przepisy cyt. ustawy nie przewidują opodatkowania nabycia, jeśli nabywcą są inne podmioty, w tym Fundacje. Fundacja nie jest bowiem osobą fizyczną.
Niezależnie od powyższego, należy wskazać, że w ustawie z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1491) przewidziano zwolnienie w podatku od spadków i darowizn dla nabycia rzeczy m.in. środków pieniężnych m.in. w drodze spadku.
Zgodnie z art. 16 ww. ustawy – nabycie przez fundację w drodze spadku, zapisu lub darowizny pieniędzy lub innych rzeczy ruchomych albo praw majątkowych jest wolne od podatku od spadków i darowizn.
Odnosząc się zatem do stanowiska Wnioskodawcy, z którego wynika, że w świetle art. 16 ustawy o fundacjach można w formie testamentu, zapisu lub darowizny przekazać odpowiednio całość lub część swojego majątku fundacji, a ta nie zapłaci od takiego wzbogacenia podatku, należy wskazać, że przepis ten statuuje zwolnienie z podatku od spadków i darowizn odnoszące się wyłącznie do fundacji. Jednakże na gruncie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, dla braku opodatkowania tym podatkiem nabycia środków pieniężnych tytułem dziedziczenia, wystarczającą przesłanką – jak już wskazano powyżej – jest to, że nabywający nie jest osobą fizyczną. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)