Podatek dochodowy Niemca w Polsce
2006-06-29 13:09
Przeczytaj także: Zasiłek chorobowy dla osoby na kontrakcie menedżerskim a zaliczka na PIT
Odpowiedź: Jeżeli obywatel Niemiec podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i nie ma miejsca zamieszkania w RP, tylko w Niemczech, to podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przychodów z działalności wykonywanej osobiście, m.in. z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, powinni Państwo pobrać w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu (bez potrącania kosztów uzyskania), czyli od kwoty brutto należności.Wyjaśnienie: O tym, w którym państwie obywatel Niemiec będzie opodatkowany – w Polsce czy w Niemczech, decyduje miejsce jego zamieszkania. Nie jest ono tożsame z miejscem zameldowania.
Dlatego należy ustalić, czy osoba ta podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, oraz przeanalizować treść umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Niemcami 14 maja 2003 r., dalej: umowa międzynarodowa.
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy - art. 3 ust. 2a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Powyższy przepis stosuje się jednak z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest nasz kraj.
Uwaga!
Określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza osobę, która zgodnie z prawem tego państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, miejsce zarządu. Jeżeli nie można jednoznacznie ustalić miejsca zamieszkania, uważa się, że jest nim miejsce, gdzie osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu i ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (art. 4 umowy międzynarodowej).
Biorąc pod uwagę postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli tak one stanowią, od przychodu z danego tytułu w Polsce może nie być pobierany podatek lub może być opodatkowany stawką wynikającą z umowy międzynarodowej, ale pod warunkiem że cudzoziemiec udokumentuje miejsce zamieszkania do celów podatkowych zaświadczeniem zwanym certyfikatem rezydencji.
Pobrany w Polsce zryczałtowany podatek są Państwo - jako płatnik - zobowiązani przekazać do urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następnego wraz z deklaracją PIT-8A.
Natomiast do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, muszą Państwo przekazać pracownikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych informację o wysokości przychodu, na druku IFT-1R.
Pracownik może jednak w ciągu roku złożyć pisemny wniosek o sporządzenie takiej informacji, wówczas w ciągu 14 dni od złożenia wniosku przesyłają Państwo informację IFT-1 do urzędu skarbowego oraz tego pracownika. Jednak w takim przypadku również mają Państwo obowiązek sporządzić informację IFT-1R po zakończeniu roku podatkowego.
Podstawa prawna
• Art. 3 ust. 2a, art. 4a, art. 13 pkt 9, art. 29 ust. 1 pkt 1, ust. 2, art. 41 ust. 4 i art. 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
• Art. 4 umowy z 14 maja 2003 r. między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90).
„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.
oprac. : Wskazówki Księgowe