Sprzedaż towaru za symboliczną złotówkę w podatku CIT
2019-07-03 13:40
Akcje promocyjne, czyli sprzedaż za "złotówkę" w CIT © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż za złotówkę gdy działania promocyjne
Dokonując sprzedaży towarów po zaniżonej cenie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, że w świetle w świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy, praw majątkowych lub świadczenia usług jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Niemniej jednak w sytuacji, w której cena określona przez strony transakcji znacznie odbiega od wartości rynkowej rzeczy lub praw, organ podatkowy będzie miał możliwość ustalenia przychodu w wysokości wartości rynkowej zbywanych towarów.Jak wynika z art. 14 ust. 2 ustawy o PDOP, określenie wartości rynkowej powinno być oparte o ceny rynkowe stosowane w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju lub gatunku, z uwzględnieniem m.in. stanu i stopnia zużycia składników majątkowych, a także czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 3 zd. pierwsze ustawy o PDOP, jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług, organ podatkowy wzywa strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.
fot. whitelook - Fotolia.com
Akcje promocyjne, czyli sprzedaż za "złotówkę" w CIT
Należy jednak pamiętać, że w celu zminimalizowania sporu z organami podatkowymi, przyczyny obniżki ceny danego towaru powinny być właściwie udokumentowane. Sprzedając towar po cenie znacznie odbiegającej od ceny rynkowej (za symboliczną złotówkę) warto zatem rozważyć wprowadzenie regulaminu akcji promocyjnej, w którym należałoby sprecyzować, jakie warunki należy spełnić, aby mieć możliwość nabycia towaru w promocyjnej cenie.
W przypadku braku właściwego udokumentowania przyczyn obniżki ceny, organ podatkowy może bowiem zakwestionować zasadność takiego działania i oszacować wysokość przychodu należnego po stronie przedsiębiorcy. Przedsiębiorca z kolei, z uwagi na niepełną dokumentację dowodową, może mieć trudności z odparciem stawianych mu zarzutów.
oprac. : Przemysław Szwed / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)